Welcart eCommerce - en to ja translation catalogue (1412 entries)

en:  *
ja:  ×

en:  -
ja: ～

en:  Next
ja: 　　次　へ

en:  etc.
ja: 　その他

en:  times (limited to members)
ja: 倍、会員のみ

en: $
ja: ￥

en: %
ja: ％

en: % Discount
ja: %引き

en: %2$s %3$s, %1$s
ja: %1$s年%2$s月%3$s日

en: %2$s of %1$s lines registration completion, %3$s lines error.
ja: %1$s行中 %2$s行登録完了、%3$s行未登録。'

en: %2$s/%1$s
ja: %1$s年%2$s月

en: %discount
ja: ％引き

en: &laquo; Previous article
ja: &laquo; 前のページ

en: &laquo; Previous page
ja: &laquo; 前のページ

en: 'AND' search by categories
ja: 商品カテゴリー複合検索

en: 'Address search button' is added to 'new member registration form' 'member information edit form' 'customer information form' 'delivery information form'.<br />When the 'postal code' is input, and 'address search' is clicked, 'province' 'city' are indicated automatically.
ja: 「住所検索」ボタンを「新規会員登録」「会員情報編集」「お客様情報入力」「配送先情報入力」に設置します。<br />「郵便番号」を入力して「住所検索」を押すと、「都道府県」「市区郡町村」を自動的に表示します。

en: 'Are you sure of changing all the items you have checked in to ' + %s + ' ?'
ja: 'チェックされた商品の表示状況を、すべて「' + %s + '」に変更します。よろしいですか？'

en: 'Are you sure of deleting all the items you have checked in bulk?'
ja: 'チェックされた商品を一括削除します。よろしいですか？'

en: 'Are you sure of deleting an order number ' + order_id + ' ?'
ja: '注文No ' + order_id + ' を削除します。よろしいですか？'

en: 'Are you sure of deleting shipping [' + delname + ']?'
ja: '送料「'+delname+'」を削除します。よろしいですか？'

en: 'Are you sure of deleting the delivery method ' + delname + ' ?'
ja: '配送方法「'+delname+'」を削除します。よろしいですか？'

en: 'Are you sure of deleting the item, item code ' + item_id + ' ?'
ja: '商品コード ' + item_id + 'の商品を削除します。よろしいですか？'

en: 'Are you sure of deleting your membership number ' + member_id + ' ?'
ja: '会員No ' + member_id + 'を削除します。よろしいですか？'

en: 'Are you sure of setting shiping to %s' + charge + ' for all the prefecture?'
ja: '各都道府県の送料を%s' + charge + 'に一括設定します。よろしいですか？'

en: 'Data status which you have cheked will be changed in to ' + %s + '. %sDo you agree?'
ja: 'チェックされたデータの処理状態を、すべて「' + %s + '」に変更します。%sよろしいですか？'

en: 'Okay to Change All Delivery Days to ' + days + '?'
ja: '配達日数を全て ' + days + ' 日に変更してもよろしいですか?'

en: 'Okay to Delete Delivery Days Setting ' + delname + '?'
ja: '配達日数設定「' + delname + '」を削除してもよろしいですか?'

en: 'Points' award applies only for monmbers. You specify the ratio of rate points. <br />'Discount'is specified in the discount rate applies to all buyers.
ja: 「ポイント」は会員のみの特典でポイント率の倍率を指定。<br />「割引」は全購入者が対象で値引率を指定。

en: 'Stock is remainder '+checknum+'.'
ja: 'この商品の在庫は残り'+checknum+'です。'

en: 'Stock of No.' + (i+1) + ' item is remainder '+checknum+'.'
ja: (i+1) + '番の商品の在庫は残り'+checknum+'です。'

en: 'Stock status of items which you have checked will be changed into ' + %s + ' Stock status of each SKU will be all shown as ' + %s + ' Do you agree with this oparation?'
ja: 'チェックされた商品の在庫状況を「' + %s + '」に変更します。ＳＫＵごとの在庫状態がすべて「' + %s + '」となります。よろしいですか？'

en: 'This article is limited by '+checknum+' at a time for the No.' + (i+1) + ' item.'
ja: (i+1) + '番の商品は一度に'+checknum+'までの数量制限があります。'

en: 'This article is limited by '+checknum+' at a time.'
ja: 'この商品は一度に'+checknum+'までの数量制限があります。'

en: 'Transfer status of the items which you have checked will be changed in to ' + %s + '. %sDo you agree?'
ja: 'チェックされたデータの入金状況を「' + %s + '」に変更します。%sよろしいですか？'

en: 'enter the correct amount for the No.' + (i+1) + ' item'
ja: (i+1) + '番の商品の数量を正しく入力してください。'

en: (Alphabetic characters)
ja: (半角英字)

en: (Excl. Tax)
ja: （税別）

en: (Explain)
ja: （説明）

en: (Incl. Tax)
ja: （税込）

en: (Single-byte numbers only)
ja: (半角数字のみ)

en: *
ja: ＊

en: * A shipment due date is a day to ship an article, and it's not the arrival day.
ja: ※発送予定日とは商品を出荷する日で、到着日ではございません。

en: * It is necessary to perform the delivery setting before than the item registration.
ja: ※ 配送設定は商品登録よりも前に行う必要があります。

en: * Please register an item, after you finished delivery setting!
ja: ※ 配送設定を行ってから商品登録を行ってください！

en: * When you performed the addition and deletion of the delivery method after item registration, please be careful because the update of all items is necessary.
ja: ※ 商品登録後に配送方法の追加・削除を行った場合は全商品の更新が必要となりますのでご注意ください。

en: ** A shipping address **
ja: 【配送先】

en: ** An inquiry **
ja: 【お問合せ】

en: ** Article order contents **
ja: 【ご注文内容】

en: ** For some region, to deliver the items in the morning is not possible.
ja: ※一部の地域では、午前中の時間帯を指定できない場合があります。

en: ** Others / a demand **
ja: 【その他】

en: ** Payment method **
ja: 【お支払方法】

en: ** WE may not always be able to deliver the items on time which you desire.
ja: ※ご希望の時間帯にお届けできない場合があります。

en: ** content of ordered items **
ja: 【ご注文内容】

en: **par 1unit for more than ~
ja: ～以上で1unit あたり○○

en: **par 1unit for ~
ja: ～で1unit あたり○○

en: -- Select --
ja: --選択--

en: -time payment
ja: 回払い

en: ...
ja: ・・・

en: 1 Comment &#187;
ja: コメント 1件 &#187;

en: 1-2 days
ja: 1～2日後

en: 1.Cart
ja: カート

en: 127 single-byte alphanumeric characters
ja: 半角英数字 127 文字

en: 2-3days
ja: 2～3日後

en: 2.Customer Info
ja: お客様情報

en: 3-5days
ja: 3～5日後

en: 3.Deli. & Pay.
ja: 発送・支払方法

en: 4-6days
ja: 4～6日後

en: 4.Confirm
ja: 内容確認

en: 6-character HTML hexadecimal ASCII color code
ja: ASCII 文字 6 文字の HTML 16 進色コード

en: <b>Error:</b> E-mail address is not correct.
ja: <b>エラー:</b>  メールアドレスが違います。

en: <b>Error:</b> Enter the password.
ja: <b>エラー:</b> パスワードを入力してください。

en: <b>Error:</b> Password is not correct.
ja: <b>エラー:</b>  パスワードが違います。

en: <em>[Required]</em> the administrator's e-mail address to receive the contact meils.
ja: <em>【必須】</em>問い合わせ内容を受け取るための管理者のメールアドレス。

en: <em>[Required]</em> the administrator's e-mail address to receive the order
ja: <em>【必須】</em>注文内容を受け取るための管理者のメールアドレス。

en: <em>[Required]</em> the sender's e-mail address to send 'thank you e-mail' to cuscomers.
ja: <em>【必須】</em>購入者にサンキューメールを送る際の送信者アドレス。

en: <em>[Required]</em>The transmission of a message ahead of the error email.
ja: <em>【必須】</em>メールが不達の場合のエラーメールの送信先。

en: <em>[Required]</em>possible payment method
ja: <em>【必須】</em>取り扱い可能な支払方法

en: <p>The settlement is not completed.<br />Please remit the price from the PayPal Maia count page.After receipt of money confirmation, I will prepare for the article shipment.</p>
ja: <p>お取引は完了しておりません。<br />PayPalマイアカウント･ページから代金をご送金ください。ご入金確認後、商品発送の準備をさせていただきます。</p>

en: <span class=%5$s>%1$s</span>%2$s par 1%3$s for more than %4$s%3$s
ja: %4$s%3$s以上で1%3$sあたり<span class=%5$s>%1$s</span>%2$s

en: <span class=%6$s>%1$s</span>%2$s par 1%3$s for %4$s-%5$s%3$s
ja: %4$s～%5$s%3$sで1%3$sあたり<span class=%6$s>%1$s</span>%2$s

en: <span class=%6$s>%5$s%1$s</span>%2$s par 1%3$s for more than %4$s%3$s
ja: %4$s%3$s以上で1%3$sあたり<span class=%6$s>%5$s%1$s</span>%2$s

en: <span class=%7$s>%6$s%1$s</span>%2$s par 1%3$s for %4$s-%5$s%3$s
ja: %4$s～%5$s%3$sで1%3$sあたり<span class=%7$s>%6$s%1$s</span>%2$s

en: <strong>Campaign</strong>--Showing the campaige mode
ja: <strong>・キャンペーン</strong> --- キャンペーンモードの表示

en: <strong>Maintenance</strong> ---Showing  maintenance page. Administrater is able to see the page with normal display.
ja: <strong>・メンテナンス</strong> --- メンテナンスページを表示。ログインした管理者は通常表示でページを確認できます。

en: <strong>Normal operating</strong> -Normal display
ja: <strong>・通常営業</strong> --- 通常の表示

en: A Few Stock
ja: 在庫僅少

en: A SKU cord is non-input.
ja: SKUコードが未入力です

en: A SKU cord repeats.
ja: SKUが重複しています

en: A category is non-input.
ja: カテゴリーが未入力です

en: A destination name
ja: 宛名

en: A file does not open.
ja: ファイルが開けません。

en: A payment method name
ja: 支払方法名

en: A purchase amount
ja: お買い上げ金額

en: A total products amount of money surpasses the upper limit(%s) that I can purchase in C.O.D.
ja: 商品合計金額が、代引きでご購入いただける上限額（%s）を超えています。

en: A value of the amount of upper limit is dirty.
ja: 上限金額の値が不正です。

en: A value of the display status is abnormal.
ja: 表示状態の値が異常です

en: A value of the normal price is abnormal.
ja: 通常価格の値が異常です

en: A value of the point rate is abnormal.
ja: ポイント率の値が異常です

en: A value of the postage individual charging is abnormal.
ja: 送料個別課金の値が異常です

en: A value of the purchase limit number is abnormal.
ja: 購入制限数の値が異常です

en: A value of the sale price is abnormal.
ja: 売価の値が異常です

en: A value of the schedule is abnormal.
ja: 公開日時の値が異常です

en: A value of the shipment day is abnormal.
ja: 発送日目安の値が異常です

en: A value of the stock amount is abnormal.
ja: 在庫数の値が異常です

en: A value of the stock status is abnormal.
ja: 在庫状態の値が異常です

en: API Password
ja: APIパスワード

en: API User Name
ja: APIユーザー名

en: About your question
ja: 【お問合せの件】

en: Above
ja: 以上

en: Accept the membership agreement
ja: 会員規約に同意する

en: Account information for transfer
ja: 振込先口座情報

en: Acquired points
ja: 獲得ポイント

en: Action
ja: アクション

en: Activate
ja: 使用

en: Activation
ja: 有効化

en: Activation the Ganbare-Tencho function.<br>It also can be used as data for the Tempo-Up.
ja: 頑張れ♪店長！用CSV出力機能を有効化します。<br>このデータは、店舗アップ！用のデータとしても利用できます。

en: Add
ja: 追加

en: Add New Item
ja: 新規商品追加

en: Add SKU
ja: SKUを追加する

en: Add a new custom customer field
ja: 新規カスタム・カスタマーフィールド追加

en: Add a new custom delivery field
ja: 新規カスタム・デリバリーフィールド追加

en: Add a new custom member field
ja: 新規カスタム・メンバーフィールド追加

en: Add a new custom order field
ja: 新規カスタム・オーダーフィールドの追加

en: Add a new method forpayment
ja: 新しい支払方法を追加

en: Add a new option
ja: 新しいオプションを追加

en: Add common options
ja: 共通オプションを追加

en: Add custom customer field
ja: 新規追加

en: Add custom delivery field
ja: 新規追加

en: Add custom member field
ja: 新規追加

en: Add custom order field
ja: 新規追加

en: Add item
ja: 商品追加

en: Add method for shipping
ja: 支払方法を追加

en: Add new SKU
ja: 新しいSKUの追加

en: Add row
ja: 行追加

en: Add shipment fee by the total weight of merchandise.
ja: 商品の合計重量によって送料を加算します。

en: Add to Shopping Cart
ja: カートへ入れる

en: Add to Whish List
ja: リストへ追加

en: Add to a cart
ja: カートに入れる

en: Added a new data
ja: 新規データを追加しました。

en: Address
ja: 住所

en: Address Line1
ja: 番地

en: Address Line2
ja: ビル・アパート

en: Address for Error mail
ja: エラーメールアドレス

en: Administrator Note
ja: 管理者メモ

en: Admit to send it with this information.
ja: 上記内容で送信する

en: After the fax
ja: FAX番号の後に挿入

en: After the name
ja: 名前の後に挿入

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: All
ja: 全て

en: All Amount
ja: 総合計金額

en: All countries
ja: 全ての国

en: All information about the member is deleted. Are you all right?
ja: 会員に関する全ての情報が削除されます。よろしいですか？

en: All of period
ja: 全ての期間

en: All the personal information which you are sending with this form will be treated with maximum care. Your information is entrusted to us for the purpose of providing information and respond to your requests, but to be used for any other purpose. More information, please visit our Privacy  Notice. All the items are required to be filled. Please use Alphanumeric characters for numbers.
ja: このお問い合わせフォームより送信いただく、個人情報の取り扱いにつきましては細心の注意を払っております。<br>お預かりしたお客様の情報は本人様へのお問い合わせ内容についてのご返答や情報のご提供の目的であり、他の目的に使用することはございません。詳しくは「プライバシーポリシー」をご覧ください。<br>全ての項目に於いて、必須となっております。漏れなくご記入ください。<br>英数字は半角での記入をお願いいたします。

en: All your personal information  will be protected and handled with carefull attention.
ja: この新規入会フォームより送信いただく、個人情報の取り扱いにつきましては細心の注意を払っております。

en: Amount
ja: 金額

en: Amount of the Additional Fee
ja: 加算金額

en: An article category keyword search
ja: カテゴリー複合検索

en: An article concerned
ja: 関連商品

en: An estimate
ja: 見積り

en: An inquiry email
ja: お問合せメール

en: An item cord is non-input.
ja: 商品コードが未入力です

en: An item name is non-input.
ja: 商品名が未入力です

en: An order report
ja: 【受注報告】

en: Applicable product options
ja: 商品オプションの適用

en: Applicable to Total Merchandise Price and Handling Fee
ja: 商品合計額及び手数料などにも適用

en: Applied Module
ja: 適用モジュール

en: Apply
ja: 適用する

en: Apply an option
ja: オプションを適用する

en: Apply business package
ja: 業務パック適用

en: Are you sure of deleting all the checked data in bulk?
ja: チェックされたデータを一括削除します。よろしいですか？

en: Are you sure of deleting items?
ja: 商品を削除します。よろしいですか？

en: Are you sure of deleting the shipping option 'Delname'?
ja: 配送方法「delname」を削除します。よろしいですか？

en: Are you sure you want to change to today's date Date of renovation?
ja: 更新日を今日の日付に変更しますか？

en: Are you sure you want to create the order data ?
ja: 受注データを作成します。よろしいですか？

en: Are you sure you want to delete all log ?
ja: 全てのログを削除します。よろしいですか？

en: Are you sure you want to delete selected log ?
ja: 選択したログを削除します。よろしいですか？

en: Areas of Point Redemption
ja: ポイントの適用範囲

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Ascending
ja: 昇順

en: At the beginning of the mail text, put customer name.
ja: メール本文の冒頭に、お客様の氏名を挿入します。

en: Atobarai Propriety
ja: 後払い決済の可否

en: Attn
ja: ご担当

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaidjan
ja: アゼルバイジャン

en: Back
ja: 戻る

en: Back to payment method page.
ja: お届けお支払方法入力に戻る

en: Back to the member page.
ja: 会員情報ページヘ戻る

en: Back to the top page.
ja: トップページへ戻る

en: Back-up functions is now under testing.
ja: バックアップ機能は現在テスト中です。

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup options
ja: バックアップする

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Blog address (SSL)
ja: ブログのアドレス (SSL)

en: Bonus lump-sum payment
ja: ボーナス一括払い

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Brand name has not been entered.
ja: 商品名が入力されていません。

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Business Calendar
ja: 営業日カレンダー

en: Business Days Setting
ja: 営業日設定

en: Business package discount
ja: 業務パック割引

en: Business settings
ja: 営業設定

en: Buyer
ja: ご購入者

en: C.O.D
ja: 代引き手数料

en: C.O.D. Detailed setting
ja: 代引き手数料　詳細設定

en: COD
ja: 代金引換

en: COD fee
ja: 代引手数料

en: COD is not available.
ja: この配送方法では「代金引換」はご利用できません。

en: CSV file does not exist.
ja: CSVファイルが存在しません。

en: CSV format is invalid!
ja: CSVの形式が不正です！

en: Calculate the shipping fee based on the total weight of the merchandises.
ja: 商品の合計重量を元に送料に料金を加算します。

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Campaign Award
ja: キャンペーン特典

en: Campaign Schedule
ja: キャンペーン･スケジュール

en: Campaign disnount
ja: キャンペーン割引

en: Campaign target items
ja: キャンペーン対象

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancellation
ja: 解除

en: Cancelling mail
ja: キャンセルメール

en: Card expiration
ja: カード有効期限

en: Card name
ja: カード名義

en: Card number is different. If that is your input again, please click on the "card number re-enter" below.
ja: カード番号が違っています。もう一度ご入力される場合は、下記の「カード番号再入力」をクリックしてください。

en: Card number re-enter
ja: 「カード番号再入力」

en: Cart
ja: カート

en: Cart Page Setting
ja: カートページ設定

en: Cart page
ja: カートページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories: AND Search
ja: カテゴリー : AND検索

en: Change of card information, click here
ja: カード情報の変更はこちら

en: Change password
ja: パスワード変更

en: Change the credit card is here >>
ja: クレジットカード変更はこちら≫

en: Change your password by following the instruction in this mail.
ja: メールの内容にしたがってパスワードを変更してください。

en: Changes in stock status
ja: 在庫状態の変更

en: Character code in the CSV file
ja: CSVファイルの文字コード

en: Character limit for membership password
ja: 会員パスワードの文字数制限

en: Charging type
ja: 課金タイプ

en: Check for no COD.
ja: 代引き支払いができない場合はチェックを入れます。

en: Check the mail and click 'send'
ja: メールの内容を確認して「送信」ボタンを押してください。

en: Check-box
ja: チェックボックス

en: Checkout
ja: 上記内容で注文する

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Choose
ja: 選択してください

en: Choose 'Test (Sandbox)' when testing payment settlement by Sandbox.
ja: Sandbox を利用した決済テストの場合は「テスト(Sandbox)」を選択します。

en: Choose countries to apply this Delivery Days.
ja: この配達日数を適用する国を選択します。

en: Choose countries to apply this shipment fee.
ja: この送料を適用する国を選択します。

en: Choose if to use PayPal Express Checkout.
ja: PayPalエクスプレスチェックアウトを利用するかどうかを選択します。

en: Choose if to use PayPal Web Payment Plus.
ja: PayPalウェブペイメントプラスを利用するかどうかを選択します。

en: Choose possible delivery area for this shipment method.
ja: この配送方法が対象とする配送可能地域を選択します。

en: Choose the Name of 'Delivery Days' registered in Delivery Days setting below. To be used to calculate the fastest delivery date. If you're not letting the customer set the delivery date, set to 'Delivery Date Not Specified'.
ja: 下の配達日数設定で登録した配達日数名を選択します。最短配送日を算出するために使用します。お客様に配送希望日を選択させない場合は「配送希望日を利用しない」を指定します。

en: Choose the data.
ja: データが選択されていません。

en: Choose the file format, and push the download.
ja: 出力したい形式を選択して、ダウンロードを押してください。

en: Chose another shipping address.
ja: 別の発送先を指定する

en: Chose the %s
ja: %sを選択してください。

en: Clear log
ja: ログ削除

en: Client name
ja: お客様名

en: Closed
ja: 非公開

en: Collective registration item
ja: 商品一括登録

en: Collne Inc.
ja: コルネ株式会社

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comfirmation of your registration for membership
ja: 【ご入会完了のご連絡】

en: Comments Closed
ja: コメントは受付けておりません

en: Commodity option not entered there is the option name.
ja: オプション名が未入力の商品オプションが存在します。

en: Commodity option option name duplicates exist.
ja: オプション名が重複している商品オプションが存在します。

en: Common Options
ja: 共通オプション

en: Completion
ja: 完了

en: Conditions for free shipping
ja: 送料無料条件

en: Conditions which will be selected at the purchase. You can use the options which you hve registered here, as an option in the master items.
ja: 購入の際に選択される条件。ここで登録されたオプションが商品マスターのオプションとして利用できます。

en: Configuration of management and display mode of shop.
ja: ショップの表示モードや運営方法などの設定

en: Confirm your order.
ja: 上記内容で確認する

en: Confirmatin of your cancellation
ja: 【ご注文キャンセルの確認】

en: Confirmation
ja: 内容確認

en: Confirmation mail for change of orders. (sent by admin.)
ja: ご注文内容変更の確認メール（管理画面より送信）

en: Confirmation mail for your transfer
ja: 【ご入金確認のご連絡】

en: Confirmation of change for your order details
ja: 【ご注文内容変更の確認】

en: Confirmation of credit card update
ja: 【クレジットカード更新の確認】

en: Confirmation of order details
ja: 【ご注文内容の確認】

en: Conformation e-mail of membership registeration.
ja: 入会完了のご連絡メール（自動送信）

en: Contact e-mail address
ja: 問合せメールアドレス

en: Contain
ja: を含む

en: Continuation
ja: 継続課金

en: Cost for C.O.D. leave it blank if it in not necessary.
ja: 代引き払い時の手数料。必要のない場合は空白

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cote d'lvoire
ja: コートジボアール

en: Country
ja: 国

en: Create order data
ja: 受注データ登録

en: Credit card information
ja: クレジットカード情報

en: Credit card update
ja: クレジットカード更新

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Currencies
ja: 通貨表示

en: Currency
ja: 通貨

en: Current stock
ja: 現在庫

en: Custom customer field
ja: カスタム・カスタマーフィールド

en: Custom delivery field
ja: カスタム・デリバリーフィールド

en: Custom member field
ja: カスタム・メンバーフィールド

en: Custom order field
ja: カスタム・オーダーフィールド

en: Customer Information
ja: お客様情報

en: Customer name
ja: お客様名

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

[ctx: Daily archive page]
en: Archive for %s
ja: %s の記事

en: Data List Upgrade
ja: 新しいデータリスト

en: Data by ~is not yet registered.
ja: ～によるデータはまだ登録されていません。

en: Data does not exist.
ja: データが存在しません。

en: Data for this date is not yet registered.
ja: この日付のデータはまだ登録されていません。

en: Data have deficiency.
ja: データに不備があります。

en: Date Modified
ja: 処理日

en: Deactivate
ja: 停止

en: Deadline for Delivery
ja: 配送業務締時間

en: Dear %s
ja: %s 様

en: Delete
ja: 削除

en: Delete in bulk
ja: 一括削除

en: Delete row
ja: 行削除

en: Deliverly time
ja: 指定時間帯

en: Delivery Date Not Specified
ja: 配送希望日を利用しない

en: Delivery Days
ja: 配達日数

en: Delivery Method
ja: 配送方法

en: Delivery Statement
ja: 納品書

en: Delivery Time
ja: 配送希望時間

en: Delivery company
ja: 配送会社名

en: Delivery date
ja: 配送希望日

en: Delivery method is incorrect. Can not specify an international flight.
ja: 配送方法が誤っています。国際便は指定できません。

en: Delivery method is incorrect. Specify the international flights.
ja: 配送方法が誤っています。国際便を指定してください。

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Descendin
ja: 降順

en: Described method of invoice
ja: 納品書の記載方法

en: Destination name
ja: 発送先名

en: Detail
ja: 詳細

en: Detailed setting
ja: 詳細設定

en: Did you forget your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Digits of order-ID
ja: 注文番号の桁数

en: Discounted amount should be shown by -(Minus)
ja: ※割引は-（マイナス）で入力します。

en: Disnount
ja: 割引

en: Display Modes
ja: 表示モード

en: Display Search
ja: サーチ表示

en: Displays the currency symbol for each country, the amount separator, the decimal digits. This is a common item in both front end and back end.
ja: 選択した国に合わせた通貨記号や金額の区切り文字や少数桁を表示します。フロントエンド（ショップ側）、バックエンド（管理パネル）共通です。

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Do Not Apply
ja: 利用しない

en: Do not Use
ja: 利用しない

en: Domestic Shipment
ja: 国内便

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Don't send
ja: 送信しない

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Item List
ja: 商品データ出力

en: Download Member List
ja: 会員データ出力

en: Download Order List
ja: 受注リスト出力

en: Download Product List
ja: 受注明細リスト出力

en: Draft
ja: 下書き

en: Dummy page for fotter nabigation
ja: フッタナビ用ダミーページ

en: Dummy page for maine nabigation
ja: メインナビ用ダミーページ

en: During the campaign
ja: キャンペーン中

en: E-mail Setting
ja: メール設定

en: E-mail address (for verification)
ja: メールアドレス（確認用）

en: E-mail address for ordering
ja: 受注用メールアドレス

en: E-mail address is not correct
ja: ※メールアドレスが不正です。

en: E-mail address is not correct.
ja: ※メールアドレスが不正です。

en: E-mail for confirmation of cancellation. (sent from admin)
ja: ご注文キャンセルの確認メール（管理画面より送信）

en: E-mail has been sent.
ja: メールの送信が完了しました。

en: ERROR: I was not able to complete collective operation
ja: エラー：処理を正常に完了できませんでした。

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit item
ja: 商品情報編集

en: Edit membership data
ja: 会員データ編集

en: Edit of status process
ja: 処理状態の変更

en: Edit order data
ja: 受注データ編集

en: Edit the display status
ja: 表示状態の変更

en: Edit the receiving money status
ja: 入金状態の変更

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Enter customer information as mentioned above.
ja: 上記内容でお客様情報入力をする

en: Enter the correct amount for the No.%d item.
ja: %d番の商品の数量を正しく入力してください。

en: Enter the e-mail.
ja: e-mail を入力してください。

en: Enter the item code, then press 'Obtain'
ja: 商品コードを入力して「取得」ボタンを押してください。

en: Enter the link key, <br />please click on the "Search" button.
ja: リンクキーを入力して、<br />「検索」をクリックしてください。

en: Entry date
ja: 登録日

en: Equal
ja: に等しい

en: Error
ja: エラー

en: Error code
ja: エラーコード

en: Error content
ja: エラー内容

en: Error: I was not able to transmit an email.
ja: エラー：　メールを送信できませんでした

en: Error: failure in updating password
ja: エラー：パスワードを更新できませんでした。

en: Error:failure in update
ja: エラー：更新できませんでした。

en: Estimate
ja: 【お見積り】

en: Estimate email (sent from the admin)
ja: お見積りメール（管理画面より送信）

en: Estimate status
ja: 見積状況

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Example)
ja: 例）

en: Excluded
ja: 税別

en: Expiration date of the card has expired. If that is your input again, please click on the "card number re-enter" below.
ja: カードの有効期限が切れています。もう一度ご入力される場合は、下記の「カード番号再入力」をクリックしてください。

en: Explanation in Delivery and Payment method page
ja: 配送・支払方法ページに挿入する説明書き

en: Explanation in Member page
ja: 会員関連ページに挿入する説明書き

en: Explanation in New Password page
ja: 新パスワード取得ページに挿入する説明書き

en: Explanation in a Cart page
ja: カートページに挿入する説明書き

en: Explanation in a Change Password page
ja: パスワード変更ページに挿入する説明書き

en: Explanation in a Completion page
ja: 完了ページに挿入する説明書き

en: Explanation in a Confirm page
ja: 内容確認ページに挿入する説明書き

en: Explanation in a Customer Info page
ja: お客様情報ページに挿入する説明書き

en: Explanation in a Login page
ja: ログインページに挿入する説明書き

en: Explanation in a Member Information page
ja: 会員情報ページに挿入する説明書き

en: Explanation in a New Member page
ja: 新規入会ページに挿入する説明書き

en: Explanation of membership
ja: 会員規約説明文

en: Export
ja: エクスポート

en: FAX number
ja: FAX番号

en: Failed in update due to time-out
ja: タイムアウトのためパスワードを更新できませんでした。

en: Failed to new member registration.
ja: 新規会員登録に失敗しました。

en: Failure
ja: 不履行

en: Failure in deleting in bulk
ja: 一括削除を完了できませんでした。

en: Failure in sending
ja: 送信できませんでした

en: Failure in sending e-mails.
ja: メールは送信できませんでした。

en: Familly name
ja: 姓

en: Fee
ja: 手数料

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Fiji
ja: フィジー

en: Fill out this if you are a corporation.
ja: 法人の場合は記入してください。

en: Finished
ja: 終了しました。

en: Finland
ja: フィンランド

en: First Furigana
ja: 名フリガナ

en: First Name
ja: 名

en: Fixation
ja: 固定額

en: Fixation C.O.D.
ja: 固定額

en: Footer Navigation
ja: フッター・ナビゲーション

en: For entry form style, choose your country.
ja: 住所氏名などの入力フォームの様式を、どの国のものにするか選択します。

en: For the details on PayPal Express Checkout, click here >>
ja: PayPalエクスプレスチェックアウトの詳細はこちら 》

en: For the details on PayPal Web Payment Plus, click here >>
ja: PayPalウェブペイメントプラスの詳細はこちら 》

en: Formal Installment
ja: 本稼動

en: France
ja: フランス

en: Fri
ja: 金

en: From member information
ja: 会員情報項目

en: From order information
ja: 受注情報項目

en: From product information
ja: 商品情報項目

en: Full name
ja: お名前

en: Full product details
ja: 商品詳細本文

en: Gabon
ja: ガボン

en: Ganbare Tencho
ja: 頑張れ♪店長！

en: Ganbare Tencho data output
ja: 頑張れ店長データ出力

en: General Setting
ja: 基本設定

en: Germany
ja: ドイツ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Given name
ja: 名

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Has been saved.
ja: 保存しました。

en: Header Information
ja: ヘッダ情報

en: Header Navigation
ja: ヘッダー・ナビゲーション

en: Hello %s
ja: %s 様

en: Hide Search
ja: サーチ非表示

en: Hide the Operation field
ja: 操作フィールド非表示

en: Hide the mail/print field
ja: メール・印刷フィールド非表示

en: Holiday for Shipping Operations
ja: 発送業務休日

en: Home
ja: ホーム

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Host name
ja: ホスト名

en: However, if you want to SSL the entire site, please uncheck.
ja: ただし、サイト全体を SSL 化する場合は、チェックを外してください。

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: I completed collective operation.
ja: 一括操作が完了しました。

en: I failed to restore.
ja: 復元に失敗しました。

en: I failed to save.
ja: 保存に失敗しました。

en: I send a reply email to a visitor. I ask in a few minutes to be able to have you refer in there being the fear that e-mail address is different again when the email from this shop does not arrive.
ja: お客様宛てに返信メールをお送りしております。しばらくしても当店からのメールが届かない場合はメールアドレスが違っている恐れもありますので、再度お問合せ頂きます様お願い申し上げます。

en: I transmitted an email.
ja: メールを送信いたしました。

en: I will inform it of shipment completion by an email.
ja: 発送完了をメールにてお知らせいたします。

en: I will overwrite customer information, and shipping information. Would you like?
ja: 顧客情報、発送先情報を上書きします。よろしいですか？

en: I will overwrite the ship-to address the customer's address. Would you like?
ja: 顧客住所を発送先住所に上書きします。よろしいですか？

en: I will restore the option value. Would you like?
ja: オプション値を復元します。よろしいですか？

en: IPN Connection Error
ja: IPN接続エラー

en: IPN Refusal
ja: IPN非認証

en: IPN Start
ja: IPN開始

en: Iceland
ja: アイスランド

en: If the 'OpenSSL' module is not installed in the server you're using, you cannot settle payments by 'ExpressCheckout'.
ja: ご利用のサーバーに「OpenSSL」モジュールがインストールされていない場合、「エクスプレスチェックアウト」での決済はできません。

en: If the sub-images are not applied correctly, please apply the new rules.<br />And insert Tow hyphens between the Product Code and serial number.
ja: サブ画像が正常に適用されない場合は新しいルールを適用してください。<br />サブ画像のファイル名は商品コードと連番の間にハイフンを2つ置きます。（例：a001--01.jpg）

en: If you 'Deactivate', it does not appear in the payment method of site.
ja: 「停止」にすると、サイトで選択できる支払方法に表示されなくなります。

en: If you do not need it, leave it blank.
ja: 【半角英字】必要ない場合は空白にします。

en: If you have any questions, please contact us by 'Contact'.
ja: ご不明な点などがございましたら、お問合せよりご連絡ください。

en: If you have not requested this email please kindly ignore and delete it.
ja: このメールにお心当たりがない場合は破棄していただきますようお願いいたします。

en: If you have not requested this email, sorry to trouble you, but please contact us.
ja: このメールにお心当たりがない場合は、お手数ですがご連絡いただきますようお願いいたします。

en: If you select 'single select' and 'multi-select' the trade option, please enter the select value.
ja: 商品オプションで「シングルセレクト」、「マルチセレクト」を選択した場合は、セレクト値を入力してください。

en: If you select the 'to address the purchaser information', delivery will be described below address of (purchaser information) when the shipping address is different from the information of the purchaser.<br />Only the information of the destination as you want it to appear on your address if you choose to 'address and the destination.'
ja: 「購入者情報を宛名とする」を選択した場合、配送先が購入者の情報と異なるときは配送先が宛名（購入者情報）の下に記載されます。<br />「配送先を宛名とする」を選択した場合は配送先の情報のみが宛名として記載されます

en: If you want to change the expiration date only, please the card number to the blank.
ja: ※有効期限のみ変更する場合は、カード番号は空白にして更新してください。

en: If you want to perform product registration by uploading a CSV file, please upload a CSV file of character code selected here.
ja: CSVファイルをアップロードして商品登録を行う場合は、ここで選択した文字コードのCSVファイルをアップロードしてください。

en: Immediately
ja: 即時

en: Import
ja: インポート

en: Import is cmpleted
ja: インポートが完了しました。

en: Import was not completed.
ja: エラー：インポートが完了しませんでした。

en: In Stock
ja: 在庫有り

en: In a category to display in a compound category search page, you can choose an object to sort.
ja: 複合カテゴリー検索ページで表示するカテゴリーにおいて、ソートする対象を選択します。

en: In a category to display in a compound category search page, you can choose sort order.
ja: 複合カテゴリー検索ページで表示するカテゴリーにおいて、ソートする順を選択します。

en: In item details page, you can appoint a rel attribute for anchor tag to display an image, sach as Lightbox plugin.
ja: 商品詳細ページにて、Lightboxなどプラグインを利用してイメージを表示させるためのアンカータグ用rel属性を指定します。

en: In tax
ja: 内税額

en: In the cart
ja: カートの中

en: In the case of settlement method you choose, the upper limit of the point you'll find that will change. If you became a settlement error, please reduce the point that you want to use.
ja: お選びの決済方法の場合、ご利用いただけるポイントの上限が変動いたしますので、使用されるポイントは、商品合計よりも少なくなるようにしてください。<br />決済エラーになった場合は、使用するポイントを少なくしてください。

en: In the case of the loop indication that plural contributions are displayed in a shop, you can be decided display or non-display the item.
ja: ショップにて、複数の投稿が表示されるループ表示の際、商品データを表示させるかどうかを設定します。

en: Included
ja: 税込

en: India
ja: インド

en: Indication
ja: 表示する

en: Indication is updated after upload completion.
ja: アップロード完了後に表示が更新されます。

en: Indication of SKU code
ja: SKUコードの表示

en: Indication of SKU name
ja: SKU名の表示

en: Indication of item code
ja: 商品コードの表示

en: Indication of item name
ja: 商品名の表示

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Information
ja: インフォメーション

en: Information for shipping of your ordered items
ja: 【商品発送のご連絡】

en: Input possible delivery hours. Leave it blank when the customer cannot choose delivery time. <br />example）<br />morning<br />12：00～14：00<br />14：00～16：00<br />16：00～18：00
ja: 配送可能な時間帯を入力します。お客様に時間帯を選択させない場合は空白にします。<br />例）<br />午前中<br />12：00～14：00<br />14：00～16：00<br />16：00～18：00

en: Input the %s
ja: %sを入力してください。

en: Inquiry receptionist email(automatic transmission)
ja: 問い合わせ受付メール（自動送信）

en: Integer
ja: 整数

en: Internal tax
ja: 内消費税

en: International Shipment
ja: 国際便

en: Invalid CANNAT pretend.
ja: フリカナが不正です。

en: Invalid type of shipping charge.
ja: 送料の値が異常です

en: Invalid value of Delivery method.
ja: 配送方法の値が異常です

en: Invalid value. Please enter in the numbers.
ja: 値が不正です。半角数字で入力してください。

en: Invoice
ja: 請求書

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル

en: It has been sent succesfully.
ja: 送信が完了しました

en: It has sent it out.
ja: 発送済み

en: It is a function that enables the automation of tedious payment settlement such as monthly membership fee that occurs regularly. <br /> For details, contact PayPal.
ja: 定期的に発生する月会費などの煩わしい課金処理を完全に自動化することができる機能です。<br />詳しくは「PayPal」にお問合せください。

en: It is fixed for above rate setting when I choose postage fixation. The postage set by an article is applied in the case of 'non-fixation'.
ja: 送料固定を選択すると上記料金設定に固定されます。「固定しない」の場合は商品に設定された送料が適用されます。

en: It is the e-mail address that there is not.
ja: 存在しないメールアドレスです。

en: It will be delivered by company xxx in couple of days.
ja: 配送業者は○○運輸となっております。

en: It will be not caluculated automatically.
ja: ※自動計算されません。

en: Italy
ja: イタリア

en: Item Category
ja: 商品カテゴリー

en: Item genre
ja: 商品ジャンル

en: Item image
ja: 商品画像

en: Item list
ja: 商品リスト

en: Items
ja: 商品

en: Items recommended
ja: お勧め商品

en: J-Payment Japanese Settlement
ja: J-Payment決済サービス

en: JPY
ja: 円

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kenya
ja: ケニヤ

en: Kitakami Yokohama
ja: 横浜市上北町

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Language Currency Country
ja: 国・言語・通貨

en: Laos
ja: ラオス

en: Last 30 days
ja: 過去30日

en: Last 90days
ja: 過去90日

en: Last Furigana
ja: 姓フリガナ

en: Last Name
ja: 姓

en: Last month
ja: 先月

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Leave it as blank if calculation of the internal tax is not needed.
ja: 内税額の計算が必要ない場合は空白

en: Leave it blank in case of no change.
ja: ※変更しない場合は空白のまま

en: Less than
ja: より小さい

en: Libor Funding pay
ja: リボ払い

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Limited Only to Total Merchandise Price
ja: 商品合計額のみに制限

en: Limited amount for purchase
ja: 購入制限数

en: Link key
ja: リンクキー

en: Linkage Order Collective Upadate
ja: 受注一括更新連動

en: Linkage Order Upadate
ja: 受注編集連動

en: List of Members
ja: 会員リスト

en: List of items without stock
ja: 在庫数 0 の商品一覧

en: List price
ja: 定価

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Log out
ja: ログアウト

en: Log-in
ja: ログイン

en: Log-in for members
ja: 会員ログイン

en: Login Page
ja: ログインページ

en: Login with PayPal
ja: PayPalアカウントでログイン

en: Look at log to know the registration situation.(usc-e-shop/logs/itemcsv_log.txt)<br />The log is updated, overwrite, every upload.
ja: 登録状況はログ（usc-e-shop/logs/itemcsv_log.txt）をご覧ください。<br />ログはアップロードごとに上書き更新されます。

en: Lost your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Lower the priority
ja: 優先順位を下げる

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

en: M j, Y
ja: Y年m月d日

en: Macau
ja: マカオ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Mail Options
ja: メールオプション

en: Mail for Confirmation of payment. ( sent from admin)
ja: ご入金確認のご連絡メール（管理画面より送信）

en: Mail for Shipping
ja: 発送完了メール

en: Mail for confiemation of change
ja: 変更確認メール

en: Mail for confirmation of order
ja: 注文確認メール

en: Mail for confirmation of transter
ja: 入金確認メール

en: Maintaining now
ja: 只今メンテナンス中です。

en: Make the various settings in the member page.
ja: 会員ページにおいての各種設定を行います。

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルジブ

en: Malta
ja: マルタ

en: Management of Note
ja: 管理受注

en: Master Items
ja: 商品マスター

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max
ja: 最大

en: Member ID
ja: 会員番号

en: Member Page Setting
ja: 会員ページ設定

en: Member Search
ja: 会員検索

en: Member Services is not running currently.
ja: 只今会員サービスは提供いたしておりません。

en: Member information editing
ja: 会員情報編集

en: Member removal completion email to admin
ja: 会員削除管理者メール

en: Member removal completion email to customer
ja: 会員削除お客様メール

en: Member removal processing was completed.
ja: 退会処理が完了しました

en: Member update completion email to admin
ja: 会員情報更新管理者メール

en: Member update completion email to customer
ja: 会員情報更新お客様メール

en: Member update processing was completed.
ja: 会員情報更新処理が完了しました

en: Membership
ja: メンバー

en: Membership Agreement
ja: 会員規約への同意

en: Membership Registration
ja: 会員登録

en: Membership information
ja: 会員情報

en: Membership information acquisition
ja: 会員情報取込

en: Membership information change is completed
ja: 会員情報変更完了

en: Membership information has been updated.
ja: 会員情報を更新いたしました。

en: Membership information in question does not exist.
ja: 該当する会員情報は存在しません。

en: Membership information is updated
ja: 会員情報を更新しました。

en: Membership page
ja: メンバーページ

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Mj, Y
ja: Y年m月d日

en: Mon
ja: 月

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Month after next month
ja: 翌々月

[ctx: Monthly archive page]
en: Archive for %s
ja: %s の記事

en: More than
ja: より大きい

en: Morning Delivery
ja: 午前着可

en: Morning Delivery Option
ja: 午前着の可否

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mr/Mrs %s
ja: %s 様

en: Multi-select
ja: マルチセレクト

en: Multiple destinations
ja: 複数配送先

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Name
ja: 氏名

en: Name is not correct
ja: 名前が不正です。

en: Name of 'Delivery Days'
ja: 配達日数名

en: Name of the Additional Fee
ja: 加算ルール名

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Member List
ja: 会員リスト

en: New Membership Registration
ja: 新規会員登録

en: New Order List
ja: 受注リスト

en: New Order or Estimate
ja: 新規受注見積登録

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: New addition
ja: 新規追加

en: New date is add
ja: 新規データを追加しました。

en: New enrollment complete
ja: 新規入会完了

en: New enrollment for membership.
ja: 新規ご入会はこちら

en: New enrollment form
ja: 新規入会フォーム

en: New item
ja: 新規追加

en: New items
ja: 新商品

en: New member registration is complete.
ja: 新規会員登録が完了しました。

en: New password procedures for obtaining complete
ja: 新パスワード取得手続き完了

en: New sign-in completion email
ja: 新規会員登録管理者メール

en: New sign-in processing was completed.
ja: 新規会員登録がありました。

en: Next article &raquo;
ja: 次のページ &raquo;

en: Next item
ja: 次の商品

en: Next month
ja: 翌月

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: No COD
ja: 代引き不可

en: No Comments &#187;
ja: コメントはありません &#187;

en: No Morning Delivery
ja: 午前着不可

en: No Preference
ja: 指定しない

en: No possible Module
ja: 利用できるモジュールがありません

en: No posts found.
ja: 該当する項目は見つかりませんでした。

en: No preference
ja: 指定しない

en: No valid shipping methods.
ja: 有効な配送方法が見当たりません。

en: Non-indication
ja: 表示しない

en: Non-request
ja: 指定しない

en: Normal business
ja: 通常営業中

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Not Contain
ja: を含まない

en: Not apply
ja: 適用しない

en: Not display an article in blog
ja: ループ表示の際、商品を分離して表示する

en: Not fixing shipping.
ja: 送料を固定しない

en: Not notified
ja: 通知しない

en: Not save
ja: 保存しない

en: Not seek
ja: 求めない

en: Not set
ja: 設定しない

en: Not yet ready for the payment method. Please refer to a manager.
ja: まだお支払方法の準備ができておりません。<br />管理者にお問合せください。

en: Notes
ja: 備考

en: Notice of new sign-in
ja: 新規会員登録通知

en: Notification mail transmission setting, other.
ja: 通知メールの送信設定、その他。

en: Number of payments
ja: 支払い回数

en: OK
ja: 有り

en: Obtain
ja: 取得

en: Obtain new password
ja: 新しいパスワードを取得

en: Oman
ja: オマーン

en: One line one by one.
ja: 改行して1行に一つずつ記入します。<br />初期値は全都道府県が設定してあります。

en: One time payment
ja: 1回払い

en: Only Products
ja: 商品代金のみ

en: Oparation in bulk
ja: 一括操作

en: Operation Environment
ja: 動作環境

en: Option name of No.%s option is non-input.
ja: 第%sオプションのオプション名の値が未入力です

en: Option-entry-field of No.%s option is abnormal.
ja: 第%sオプションの入力フィールドの値が異常です

en: Option-required-item of No.%s option is abnormal.
ja: 第%sオプションの必須項目の値が異常です

en: Option-select of No.%s option is non-input.
ja: 第%sオプションのセレクト値の値が未入力です

en: Optional excellent Order
ja: オプション名順

en: Options for EX-plugin
ja: EXプラグイン･オプション

en: Order
ja: 受注

en: Order Complete
ja: 注文完了

en: Order ID
ja: 受注番号

en: Order Infomation
ja: 受注情報

en: Order Information
ja: 受注情報

en: Order List
ja: 受注リスト

en: Order Search
ja: 受注検索

en: Order confirmation email (sent from the admin)
ja: ご注文確認メール（管理画面より送信）

en: Order data re-created from the settlement log
ja: 決済直前ログより受注データ再作成

en: Order date
ja: 受注日

en: Order email(automatic transmission)
ja: 受注メール（自動送信）

en: Order number
ja: 注文番号

en: Order of Item Option
ja: 商品オプションの並び順

en: Order of Item SKU
ja: 商品SKUの並び順

en: Order type
ja: 受注タイプ

en: Other e-mails(sent from admin)
ja: その他のメール（管理画面より送信）

en: Other mail
ja: その他のメール

en: Others
ja: その他

en: Out Of Stock
ja: 入荷待ち

en: Out of print
ja: 廃盤

en: Output log
ja: ログ出力

en: PDT Refusal
ja: PDT非認証

en: Page
ja: ページ

en: Page ID(comma separate)
ja: ページID(複数はカンマ区切り)

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグァイ

en: Password (confirm)
ja: パスワード（確認用）

en: Password change is completed
ja: パスワード変更完了

en: Password has been changed.
ja: パスワードを変更いたしました。

en: Password is not correct.
ja: パスワードが不正です。

en: Pattern List
ja: リストパターン

en: PayPal Acount Email address
ja: PayPalアカウント （メールアドレス）

en: PayPal Express Checkout
ja: PayPalエクスプレスチェックアウト決済サービス

en: PayPal Settlement
ja: PayPal決済

en: PayPal Web Payment Plus
ja: PayPalウェブペイメントプラス決済サービス

en: PayPal gives back 'FAIL'. Please confirm setting.
ja: PayPalが「FAIL」を返しています。設定を確認してください。

en: PayPal<br />Express Checkout
ja: PayPal<br />エクスプレスチェックアウト

en: PayPal<br />Web Payment Plus
ja: PayPal<br />ウェブペイメントプラス

en: Payment amount
ja: お支払い金額

en: Payment at the time
ja: 入金時

en: Payment in installments
ja: 分割払い

en: Payment information
ja: 支払情報

en: Payment module
ja: 決済モジュール

en: Pending Review
ja: レビュー待ち

en: Percentage of Consumption tax
ja: 消費税率

en: Percentage of points
ja: ポイント率

en: Period
ja: 期間

en: Period specified
ja: 期間指定

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Please accept the membership agreement.
ja: 会員規約に同意してください。

en: Please appoint an option.
ja: オプションを指定してください。

en: Please be settled for a fee in spite of Update.
ja: 「更新」を押して手数料を確定してください。

en: Please contact us in case you have any problems with receiving your items.
ja: 一両日中には到着する予定ですが、万が一届かない場合はご連絡ください。よろしくお願いいたします。

en: Please create a common option.
ja: 共通オプションを作成してください。

en: Please decide whether you use SSL.
ja: SSLを利用する場合はチェックを付けてください。

en: Please do not change product addition and amount of it with the other window with displaying this page.
ja: ※このページを表示したまま、別ウィンドウで商品追加や数量変更は行わないでください。

en: Please do not re-display this page.
ja: このページを再表示しないようお願いいたします。

en: Please enter %2$s characters a minimum of %1$s characters and a maximum password.
ja: パスワードは%1$s文字以上%2$s文字以下で入力してください。

en: Please enter a numeric value.
ja: 数値で入力してください。

en: Please enter at least %s characters password.
ja: パスワードは%s文字以上で入力してください。

en: Please enter the card information correctly.
ja: カード情報を正しくご入力ください。

en: Please enter the zip code correctly.
ja: 郵便番号を正しくご入力ください。

en: Please inform it of any questions from [an inquiry].
ja: ご不明な点がございましたら「お問い合わせ」よりご連絡ください。

en: Please input a phone number with a half size number.
ja: 電話番号を半角数字で入力してください。

en: Please input an article cord.
ja: 商品コードを入力してください

en: Please input contents.
ja: ※内容を入力してください。

en: Please input your e-mail address.
ja: ※メールアドレスを入力してください。

en: Please input your name.
ja: ※お名前を入力してください。

en: Please make entry of appointment time to a party by one.
ja: 配送業者の指定時間帯を一行に一つずつ記入。

en: Please make sure that your e-mail address is correct.
ja: メールアドレスの間違いが多くなっております。再度ご確認ください。

en: Please press the cancel If you want to update without changing the modified date.
ja: 更新日を変更せずに更新する場合はキャンセルを押してください。

en: Please remit payment at your earliest convenience.
ja: 下記の通りご請求申し上げます。

en: Please select one of the country.
ja: いずれかの国を選択してください。

en: Please set the shipping price
ja: 送料を設定してください。

en: Please use Alphanumeric characters for numbers.
ja: 英数字は半角での記入をお願いいたします。

en: Please wait for a while.
ja: しばらくお待ちください。

en: Please, click the following URL, and please change a password.
ja: 下記のURLをクリックしてパスワードの変更を行ってください。

en: Point at the registration of membership
ja: 会員登録時ポイント

en: Points
ja: ポイント

en: Points granted  at the first membersip registration.
ja: 初回会員登録時に付与されるポイント

en: Points you are using here
ja: 利用するポイント

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Position of SKU code
ja: SKUコードの位置

en: Position of SKU name
ja: SKU名の位置

en: Position of item code
ja: 商品コードの位置

en: Position of item name
ja: 商品名の位置

en: Possible Delivery Area
ja: 配送対象地域

en: Post
ja: ポスト

en: Postage fixation
ja: 送料固定

en: Postage individual charging
ja: 送料個別課金

en: Postal code address search
ja: 郵便番号住所検索

en: Posted in %s
ja: カテゴリー：%s

en: Posts Tagged &#8216;%s&#8217;
ja: タグ &#8216;%s&#8217; に属する投稿;

en: Prefix of order-ID
ja: 注文番号プレフィックス

en: Press the `update` button when you change the amount of items.
ja: 数量を変更した場合は必ず更新ボタンを押してください。

en: Previous aorticle
ja: 前の記事

en: Previous the name
ja: 名前の前に挿入

en: Price
ja: 価格

en: Print Invoice
ja: 請求書印刷

en: Print Receipt
ja: 領収書印刷

en: Proceed to checkout
ja: 精算する

en: Processing
ja: 処理状態

en: Processing status
ja: 対応状況

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Product Details
ja: 商品詳細へ

en: Product Information
ja: 商品情報

en: Product Search
ja: 商品詳細検索

en: Product code has not been entered.
ja: 商品コードが入力されていません。

en: Product editing screen
ja: 商品編集画面

en: Product registration documentation
ja: 商品登録関連ドキュメント

en: Product sub-image rule
ja: 商品サブ画像適用ルール

en: Province
ja: 都道府県

en: Pssword Lost and Found
ja: パスワード紛失取り扱い

en: Published
ja: 公開済み

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Purchase date
ja: 購入日

en: Purchase history
ja: 購入履歴

en: Purchase information has been updated. Please repeat the procedure.\n\nPlease do not open and work more than one tab (window).\n
ja: 購入情報が更新されています。手続きをやり直してください。\n\n※複数のタブ（ウィンドウ）を開いて操作しないでください。\n

en: Purchase price
ja: 購入金額

en: Push 'change decision' button, to be settled with an order number.
ja: 「設定を更新」ボタンを押して注文Noを確定してください。

en: Qatar
ja: カタール

en: Quant
ja: 数量

en: Quantity
ja: 数量

en: Quantity renewal
ja: 数量更新

en: Radio-button
ja: ラジオボタン

en: Raise the priority
ja: 優先順位を上げる

en: Random string
ja: ランダムな文字列（英字）

en: Rank
ja: ランク

en: Re-input
ja: 再入力

en: Recalculation
ja: 再計算

en: Receipt
ja: 領収書

en: Recurring Payment
ja: 定期支払い

en: Region
ja: 地区

en: Register
ja: 登録

en: Register date
ja: 登録日

en: Registered membership information
ja: 会員登録情報

en: Registration Order
ja: 登録順

en: Registration contents
ja: 【登録情報】

en: Registration date
ja: 登録日

en: Registration of the product is complete.
ja: 商品の登録が完了しました。

en: Registration start
ja: 登録開始

en: Remaining time:
ja: 残り時間：

en: Remember Me
ja: ログイン情報を記憶

en: Remise
ja: ルミーズ

en: Remise Japanese Settlement
ja: ルミーズ決済サービス

en: Request of
ja: ご依頼者

en: Required
ja: 必須項目

en: Restoring a Backup
ja: 設定データの復元

en: Revise member information, and to next
ja: 会員情報を修正して次へ

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Rule of the column for a item name
ja: 商品名の表示ルール

en: Rules of order-ID numbering
ja: 注文番号ルール

en: Run updating
ja: 更新開始

en: Running
ja: 動作中

en: Russia
ja: ロシア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: SKU code
ja: SKUコード

en: SKU code is duplicated.
ja: SKUコードが重複しています。

en: SKU code is invalid.
ja: SKUコードの値が不正です。

en: SKU cord Order
ja: SKUコード順

en: SKU display name
ja: SKU表示名

en: SKU is not registered.
ja: SKUが登録されていません。

en: SKU name
ja: SKU名

en: SKU of invalid selling price exists.
ja: 売価の値が不正なSKUが存在します。

en: SKU price
ja: SKU価格

en: SKU total number
ja: SKU総数

en: SMTP server host
ja: SMTPサーバーホスト

en: Safe mode
ja: セーフモード

en: Sale Campaign
ja: キャンペーンセール

en: Sale price
ja: 売価

en: Same date in last year
ja: 昨年同月

en: Same product code is registered here.
ja: に同じ商品コードが登録されています。

en: Same shipping address
ja: 発送先同じ

en: Sat
ja: 土

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: 保存する

en: Save the data
ja: データを保存

en: Scheduled
ja: 予約済み

en: Search
ja: 検索開始

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search log
ja: ログ検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Seek
ja: 求める

en: Select the item you want, please press the download.
ja: 出力したい項目を選択して、ダウンロードを押してください。

en: Select the number of possible areas within the country. Allows multiple selections.
ja: 販売・発送可能な地域を国単位で選択します。複数選択可。

en: Select the scope of the point that customers can use.<br />Default is 'Limited Only to Total Merchandise Price'. 'Applicable to Total Merchandise Price and Handling Fee' If you choose, you can pay shipping and COD fee in points.
ja: お客様が利用できるポイントの適用範囲を選択します。<br />初期値は「商品合計金額のみに制限」されています。「商品合計額及び手数料などにも適用」を選択すると送料や代引き手数料もポイントで支払う事ができるようになります。

en: Send
ja: 送信する

en: Sender's e-mail address
ja: 送信元メールアドレス

en: Senegal
ja: セネガル

en: Sequential number
ja: 連番（数値）

en: Server
ja: サーバー

en: Set
ja: 設定する

en: Set Delivery Dates
ja: 配送希望日表示数

en: Set deadline for merchandise delivery. This number is used to calculate the earliest delivery date.
ja: 商品発送を締め切る時間を指定します。この値は最短発送日を算出するために使用します。

en: Set if the merchandise can be delivered on the morning of earliest possible delivery date.
ja: 商品が最短発送日の午前中に到着が可能かどうかを指定します。

en: Set the Registered Date to the Order Date.
ja: 受注日時に登録日を設定

en: Set the choices of possible delivery dates for the customer.
ja: お客様が選択する配送希望日の選択数を指定します。

en: Set the current time to the Order Date.
ja: 受注日時に現在の時刻を設定

en: Setting
ja: 設定

en: Settlement Setting
ja: クレジット決済設定

en: Settlement error has occurred. Please check <a href="admin.php?page=usces_orderlist&order_action=settlement_notice">the settlement error log</a>. The date of occurrence:[ %s ]
ja: 決済エラーが発生しました。<a href="admin.php?page=usces_orderlist&order_action=settlement_notice">決済エラーログ</a>を確認してください。発生日時：[ %s ]

en: Settlement error log detail
ja: 決済エラーログ詳細

en: Settlement error log list
ja: 決済エラーログ一覧

en: Settlement previous log detail
ja: 決済直前ログ詳細

en: Settlement previous log list
ja: 決済直前ログ一覧

en: Settlement was not completed.
ja: 決済が完了しませんでした。

en: Setup data backup
ja: 設定データのバックアップ

en: Shipping
ja: 送料

en: Shipping / Payment options
ja: 発送・支払方法

en: Shipping Address1
ja: 配送先番地

en: Shipping Address2
ja: 配送先ビル名

en: Shipping City
ja: 配送先市町村

en: Shipping Country
ja: 配送先国

en: Shipping FAX
ja: 配送先FAX番号

en: Shipping Furigana
ja: 配送先フリガナ

en: Shipping Name
ja: 配送先氏名

en: Shipping Phone
ja: 配送先電話番号

en: Shipping Setting
ja: 配送設定

en: Shipping State
ja: 配送先都道府県

en: Shipping Zip
ja: 配送先郵便番号

en: Shipping address information
ja: 配送先情報

en: Shipping charge name
ja: 送料名

en: Shipping complete email (sent from the admin)
ja: 発送完了メール（管理画面より送信）

en: Shipping date
ja: 発送予定日

en: Shipping name
ja: 配送名

en: Shop setting
ja: ショップ設定

en: Show the Operation field
ja: 操作フィールド表示

en: Show the mail/print field
ja: メール・印刷フィールド表示

en: Sidebar Navigation
ja: サイドバー・ナビゲーション

en: Signature
ja: 署名

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single-select
ja: シングルセレクト

en: Sipping/Payment Option
ja: お届けお支払方法入力

en: Slovak
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Software Version
ja: ソフトウェア・バージョン

en: Sold Out
ja: 売切れ

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Sorry, No.%d item is sold out.
ja: 恐れ入りますが、%d番の商品は売り切れました。

en: Sorry, stock is insufficient.
ja: 恐れ入りますが、在庫が足りなくなりました。

en: Sorry, this item is sold out.
ja: 恐れ入りますが、商品が売り切れました。

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Korea
ja: 韓国

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Spain
ja: スペイン

en: Special Benefits
ja: 特典

en: Special Price
ja: 特別割引

en: Special price
ja: 特価品

en: Specify
ja: 指定する

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Start Exporting
ja: エクスポート開始

en: Start importing
ja: インポート開始

en: State
ja: 州

en: Statement
ja: 明細書

en: Status
ja: ステータス

en: Stock Linkage OrderData
ja: 受注編集在庫連動

en: Stock of No.%1$d item is remainder %2$d.
ja: %1$d番の商品の在庫は残り %2$d です。

en: Stopped
ja: 停止中

en: Strated date
ja: 入会日

en: Sudan
ja: スーダン

en: Sun
ja: 日

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: System Setting
ja: システム設定

en: System extension
ja: 拡張機能

en: Tags:
ja: タグ：

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Target Market
ja: 販売対象国

en: Tax
ja: 消費税

en: Tax display
ja: 消費税表示

en: Tax target
ja: 消費税対象

en: Tax treatment
ja: 消費税区分

en: Termination
ja: 継続課金解除

en: Test (Sandbox)
ja: テスト(Sandbox)

en: Test thoroughly before use.
ja: 十分にテストを行ってから運用してください。

en: Text
ja: テキスト

en: Text of membership
ja: 会員規約本文

en: Text-area
ja: テキストエリア

en: Thailand
ja: タイ

en: Thak you for choosing '%s'. We deliver your items as following.
ja: この度は %s をご利用下さいましてありがとうございます。下記の通り納品いたします。

en: Than you for registrating as %s membership.
ja: この度は %s の会員にご登録下さいまして誠にありがとうございます。

en: Thank you for choosing %s.
ja: この度は %s をご利用下さいまして誠にありがとうございます。

en: Thank you for choosing '%s' we send you following estimate.
ja: この度は %s をご利用下さいましてありがとうございます。下記の通りお見積りいたします。

en: Thank you for contacting us. Please wait for our answer to your questions.
ja: お問い合わせいただき誠にありがとうございました。ご返答まで今しばらくお待ちください。

en: Thank you for shopping.
ja: お買い上げありがとうございました。

en: Thank you for your use.
ja: ご利用ありがとうございました。

en: Thank you in new membership.
ja: 新規ご入会ありがとうございます。

en: Thanks email(automatic transmission)
ja: サンキューメール（自動送信）

en: The 'immediate', points are given to the shopping upon completion. In the 'payment at the time', bank transfer, or convenience store settlement, points will not be given to the shopping upon completion, grant the point when it becomes a pre-payment.
ja: 「即時」では、ポイントはお買い物完了時に付与されます。「入金時」では、銀行振込、コンビニ決済などで、お買い物完了時にはポイントは付与されず、入金済になったときにポイントを付与します。

en: The acount number for bank transfer. You can enter the information as you wish.  The contents will apear in the mail.
ja: 振込み払い時の振込先。改行して自由に入力できます。この内容がメールに記載されます。

en: The article was not found.
ja: 該当する商品は見つかりませんでした。

en: The background color for the payment page
ja: 支払いページの背景色

en: The company name
ja: 会社名

en: The correspondence situation
ja: 対応状況

en: The current point
ja: 現在のポイント

en: The data were not registered with a database.
ja: データベースに登録できませんでした

en: The district where sale is possible
ja: 販売対象地区

en: The file is not supported.
ja: 対応しないファイルがアップロードされました。

en: The file was not stored.
ja: ファイルを保存できませんでした。

en: The file was not uploaded.
ja: ファイルをアップロードできませんでした。

en: The hierarchy category of the item
ja: 商品の階層カテゴリー

en: The initial value is a sequential number starting from 1000.
ja: 初期値は1000から始まる連番です。

en: The initial value of point rate
ja: ポイント率初期値

en: The items marked with *, are mandatory. Please complete.
ja: *印の付いている項目は必須となっております。漏れなくご記入ください。

en: The language of the front-end
ja: フロントエンドの言語

en: The last four digits of your card number
ja: ご登録のカード番号下4桁

en: The log file was not prepared for.
ja: ログファイルを準備できませんでした。

en: The member data is deleted
ja: 会員データを削除しました

en: The member please enter at here.
ja: 会員の方はこちら▼

en: The name and address form
ja: 住所氏名の様式

en: The new password acquisition
ja: 新パスワード取得

en: The nonmember please enter at here.
ja: 会員ではない方はこちら▼

en: The number of the columns is abnormal.
ja: カラム数が異常です

en: The order data has been deleted
ja: 受注データを削除しました。

en: The order data has been updated
ja: 受注データを更新しました。

en: The page_id of the inquiry-form
ja: お問合せフォームのページID

en: The past one week
ja: 過去1週間

en: The price with this mark applys to Business pack discount.
ja: このマークがある価格は業務パック割引が適用されています。

en: The product details page title
ja: 商品詳細ページタイトル

en: The representation supplier settlement
ja: 代行業者決済

en: The safer, easier way to pay.
ja: 安全・簡単にお支払い

en: The same product cord is registered.
ja: 商品コードが重複して登録されています。

en: The setting of the business day, In a 'business day setting' page of the admin screen.
ja: 営業日の設定はWelcartショップの「営業日設定」で行います

en: The update was completed.
ja: 更新しました。

en: The upper limit of the C.O.D.
ja: 上限額

en: The value of the duties pack application is abnormal.
ja: 業務パック適用の値が異常です

en: There are no items in your cart.
ja: 只今、カートに商品はございません。

en: There are no log data.
ja: ログデータが存在しません。

en: There is incomplete data.
ja: データに不備があります。

en: There is new order by %s.
ja: %s の注文が入りました。

en: There is no news for this moment.
ja: 現在、お知らせはありません。

en: There is no purchase history for this moment.
ja: 現在購入履歴はございません。

en: There is not a choice.
ja: 指定できません

en: There is the item where a value is dirty.
ja: 値が不正な項目があります。

en: This article is limited by %1$d at a time for the No.%2$d item.
ja: %2$d番の商品は一度に %1$d までの数量制限があります。

en: This article is limited by %d at a time.
ja: この商品は一度に %d までの数量制限があります。

en: This e-mail address has been already registered.
ja: このメールアドレスは既に登録されています。

en: This estimate is valid for one week.
ja: お見積りの有効期限は一週間となっております。よろしくお願いいたします。

en: This excerpt is a summary of the product description.
ja: 抜粋は商品説明の要約です。

en: This file is not in the CSV file.
ja: このファイルはCSVファイルではありません。

en: This is Field appointing the setting path of the settlement module. The initial value is a place same as a sample, but it is deleted at the time of automatic upgrading. Therefore you must arrange a module outside a plugin folder.
ja: 決済モジュールの設置場所を指定します。初期値はサンプルと同じ場所ですが自動アップグレードの時に削除されてしまいます。これを避けるにはモジュールをプラグインフォルダの外に設置します。

en: This is a category of the objects to add a privilege to in the case of a campaign mode. You can choose a campaign object article freely by installing a 'campaign' category for an article.
ja: キャンペーンモードの際、特典を付ける対象のカテゴリ。商品に対して「キャンペーン」カテゴリを設置しておくことによって自由にキャンペーン対象商品を選択できる。

en: This is a field setting the host name of a server for email transmission of a message. When the transmission of a message is not possible in localhost, a SMTP server is necessary.
ja: メール送信用サーバーのホスト名を設定します。localhost で送信ができない場合はSMTPサーバーが必要になります。

en: This is an e-mail which will be sent aytomatically to your customers at the contact from customer.
ja: 問い合わせ時に、お客様宛てに自動送信するメールです。

en: This is an e-mail which will be sent manually from admin screen, when there is changes of order.
ja: 管理画面より受注内容を変更した際に手動送信するメール。

en: This is an e-mail which will be sent to customers when their transfer payment is confirmed.
ja: 振込み入金を確認した際に手動送信するメール。

en: This is an e-mail which will be sent when order has been canselled.
ja: 受注をキャンセルした際に手動送信するメール。

en: This is an e-mail which will be snnt automatically to your customers when their membership registration is completed.
ja: 会員登録が完了した際に自動送信されるメールです。

en: This is an email transmitted manual operation to than a management screen, when the shipment of the article was completed.
ja: 管理画面より発送完了登録した際に手動送信するメール。

en: This is an email transmitted manual operation to than a management screen, when you  registered an estimate.
ja: 管理画面より見積り登録した際に手動送信するメール。

en: This is an email transmitted manual operation to than a management screen, when you registered a new order.
ja: 管理画面より新規受注を登録した際に手動送信するメール。

en: This is an email transmitting a message for a visitor at the time of an order.
ja: 受注時にお客様に対して自動送信するメールです。

en: This is an email transmitting a message for owner of shop(%s).
ja: 受注時に受注用メールアドレス（%s）に対して送信するメールです。

en: This mark shows the required items.
ja: このマークは必須項目です。

en: This month
ja: 今月

en: This settlement uses 'Express Checkout'.
ja: この決済は、「エクスプレスチェックアウト」を使用しています。

en: This settlement uses 'Web Payment Plus'.
ja: この決済は、「ウェブペイメントプラス」を使用しています。

en: This value must be at least six digits. The prefix is ​​not included.
ja: 【数値（6以上）】10桁前後が望ましい。プレフィックスの桁数は含まれません。

en: Thu
ja: 木

en: Timing point of grant
ja: ポイント付与のタイミング

en: Title
ja: タイトル

en: Title of detail page
ja: 詳細ページタイトル

en: To add a subject title at the first line
ja: １行目に項目名を追加する

en: To address the purchaser information
ja: 購入者情報を宛名とする

en: To address the shipping information
ja: 配送先情報を宛名とする

en: To disable usces_cart.css
ja: usces_cart.css の無効化

en: To member information editing
ja: 会員情報編集へ≫

en: To payment method page
ja: 「支払方法ページへ」

en: To specify the period of date
ja: 期間を指定する

en: To the next while enrolling
ja: 会員登録しながら次へ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Total Amount
ja: 総合計金額

en: Total purchase prise to have free shipping. Leave it blank if it is not necessary.
ja: 送料無料となる合計購入金額。必要ない場合は空白

en: Tracking number
ja: 送り状番号

en: Transaction ID
ja: 決済ID

en: Transfer
ja: お振込先

en: Transfer (postpay)
ja: 振込み（後払い）

en: Transfer (prepayment)
ja: 振込み（前払い）

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tue
ja: 火

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Type in the API password from API credential. Password will be different in formal installment of Sandbox.
ja: API信用証明書のAPIパスワードを入力します。Sandbox と本稼動では別のパスワードとなります。

en: Type in the API user name from API credential. User name will be different in the formal installment of Sandbox.
ja: API信用証明書のAPIユーザー名を入力します。Sandbox と本稼動では別のユーザー名となります。

en: Type in the signature from API credential. Signature will be different in the formal installment of Sandbox.
ja: PayPalから発行されるAPI信用証明書の署名を入力します。Sandbox と本稼動では別の署名となります。

en: Type of payment
ja: 決済種別

en: Type of the fee
ja: 手数料のタイプ

en: URL for the image of the payment page
ja: 支払いページの画像

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Under Maintenance
ja: メンテナンス中

en: Unit
ja: 単位

en: Unit price
ja: 単価

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: Update PayPal Express Checkout settings
ja: PayPalエクスプレスチェックアウトの設定を更新する

en: Update PayPal Web Payment Plus settings
ja: PayPalウェブペイメントプラスの設定を更新する

en: Upload prescribed CSV file and perform the collective registration of the article.<br />Please choose a file, and push the registration start.
ja: 規定のCSVファイルをアップロードして商品の一括登録を行います。<br />ファイルを選択して登録開始を押してください。

en: Upload prescribed CSV or an Excel file and perform the collective registration of the article.<br />Please choose a file, and push the registration start.
ja: 規定のCSVまたはエクセルファイルをアップロードして商品の一括登録を行います。<br />ファイルを選択して登録開始を押してください。

en: Upper limit
ja: 上限額

en: Uruguay
ja: ウルグァイ

en: Use
ja: 利用する

en: Use SSL
ja: SSLを使用する

en: Use the points
ja: ポイントを使用する

en: Used points
ja: 使用ポイント

en: VIP member
ja: VIP会員

en: Valid:7days
ja: 有効期間：7日間

en: Variable
ja: 変動額

en: Variable C.O.D.
ja: 変動額

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Vietnam
ja: ヴェトナム

en: Visit/Contact Us
ja: ご相談・お問い合わせ

en: We have received following e-mail.
ja: 下記の通りお問合せをお受けいたしました。

en: We have received your cancellationfor your order.
ja: ご注文のキャンセルを承りました。今後ともよろしくお願いいたします。

en: We have received your order. Please check following information.
ja: 下記の通りご注文をお受けいたしましたのでご確認をお願いいたします。

en: We will contact you by e-mail soon.
ja: 準備ができ次第、メールにてご返答させていただきます。しばらくお待ちください。

en: We will inform you by e-mail when we are ready to send your items.
ja: 商品の準備ができ次第、メールにて発送のご案内をさせていただきます。よろしくお願いいたします。

en: We will inform you by e-mail when we are ready to ship ordered items to you.
ja: 商品の準備ができ次第、メールにて発送のご案内をさせていただきます。よろしくお願いいたします。

en: We will send you following estimate for your items.
ja: 下記の通りお見積りいたしましたのでご確認をお願いいたします。

en: Wed
ja: 水

en: Weight Added
ja: 重量加算

en: Welcart Management
ja: Welcart マネージ

en: Welcart builds the management system with a net shop on Wordpress.
ja: Welcart（ウェルカート）は WordPress に ECサイトを構築する、日本で生まれたプラグインです。

en: Welcart shop
ja: Welcart ショップ

en: When a member is unsubscribed, transmit a guide mail to customer.
ja: 会員が退会したとき、お客様に案内メールを送信します。

en: When a member is unsubscribed, transmit a report mail to the manager.
ja: 会員が退会したとき、管理者に報告メールを送信します。

en: When checked, Welcart will not output the usces_cart.css. If you want to make own usces_cart.css file, please copy and paste it in your theme folder currently in use.
ja: Welcart が適用するusces_cart.css を無効化したい場合はこれをチェックしてください。ご利用中のテーマのフォルダにusces_cart.css を作成することでオリジナルのスタイルを組む事ができます。

en: When delivery module is chosen, the module overrules all rules including shipping fee.
ja: 配送モジュールを選択した場合は、送料を含め全てのルールがモジュール優先となります。

en: When the credit card settlement is chosen, save the purchase information in log before settlement. Create the order data from log.
ja: クレジットカード決済が選択されているとき、決済直前の購入情報をログに保存します。ログから受注データを作成することができます。

en: When the member information has been changed, , transmit a guide mail to customer.
ja: 会員情報が変更されたとき、お客様に案内メールを送信します。

en: When the member information has been changed, transmit a report mail to the manager.
ja: 会員情報が変更されたとき、管理者に報告メールを送信します。

en: When there is a new sign-in, transmit a report email to a manager.
ja: 新規会員登録があった場合、管理者にも報告メールを送信します。

en: When there is any change, please press the 'change decision' before you send or print.
ja: ※変更がある場合は「設定の更新」を押してから送信・印刷を行ってください。

en: When you change amount, please click 'Edit' before you finish your process.
ja: 値を変更した場合は必ず最後に「設定を更新」ボタンを押してください。

en: When you enroll newly, please fill it out.
ja: 新規会員登録する場合にご記入ください。

en: When you select the 'Non-indication', does not Calculation and display the amount of tax.
ja: 「表示しない」を選択すると、フロント、メール、PDF等全ての税額表示と税額計算を行いません。

en: When you want to use the inquiry-form through SSL, please input the page_id.<br />When you use a permanent link, you have need to set the permanent link of this page in usces-inquiry.
ja: SSL を通したWelcart お問合せフォームを利用したい場合、そのpage_id を指定します。上記SSL の設定が必要です。<br />SSL を通す必要がない場合は空白にしておきます。<br />パーマリンクを使用している場合、このページのパーマリンクは　usces-inquiry　でなくてはいけません。

en: Whether or not seek consent to the membership agreement at the time of member registration
ja: 会員登録の際に会員規約への同意を求めるか否か

en: WordPress address (SSL)
ja: WordPress のアドレス (SSL)

en: Working day
ja: 営業日

en: Would you like to use 'points granting syetem' when you choose to use membership system?
ja: 会員システムを利用した場合の、ポイント付与機能を利用するか否か。

en: Would you like to use membership system or not?
ja: 会員（メンバー）システムを利用するか否か。

[ctx: Yearly archive page]
en: Archive for %s
ja: %s の記事

en: You can add an arbitrary field to customer information.
ja: お客様情報に任意のフィールドを追加します。

en: You can add an arbitrary field to delivery information.
ja: 発送先情報に任意のフィールドを追加します。

en: You can add an arbitrary field to the member information page.
ja: 会員情報ページに任意のフィールドを追加します。

en: You can add an arbitrary field to the page of the payment method.
ja: 支払方法のページに任意のフィールドを追加します。

en: You can appoint a common option and the equal thing order of the item option. When You want to make it registered order, choose 'Registration Order'. The initial state becomes 'Optional excellent Order'.
ja: 共通オプション及び商品オプションの並び順を指定します。登録されている順にしたい場合は「登録順」を選択します。初期状態は「オプション名順」となっています。

en: You can appoint equal thing order of SKU. When I want to make it registered order, choose 'Registration Order'. The initial state becomes 'SKU cord Order'.
ja: 商品SKUの並び順を指定します。登録されている順にしたい場合は「登録順」を選択します。初期状態は「SKUコード順」となっています。

en: You can appoint indication, non-indication, sort of the item name to show the cart.<br />This rule is applied as brand names such as a cart page, contents confirmation page, a member information purchase history, an email, a written estimate, the statement of delivery.
ja: カートなどに表示する商品名の表示・非表示、及び表示の並び順を指定します。<br />このルールはカートページ、内容確認ページ、会員情報購入履歴、メール、見積書、納品書などの商品名として適用されます。

en: You can check delivery situation from the following URL.
ja: こちらから配送会社のお届け状況がご確認いただけます。

en: You can chek your purchase status at section 'membership information'.
ja: 「会員情報」にて商品ご購入の履歴が確認できます。

en: You can choose Delivery Days for each merchandise.
ja: 商品ごとに配達日数を選ぶことができます。

en: You can choose consumption tax is whether it is included in the product price.
ja: 商品価格に消費税が含まれているかどうかを選択します。

en: You can choose the language of the front-end.The language of the admin panel obeys config.php.
ja: フロントエンドの言語を選択できます。管理パネルの方はconfig.php の設定に従います。

en: You can choose the shipping every item.
ja: 商品ごとに送料を選ぶことができます。

en: You can log in with your PayPal account.
ja: PayPalアカウントでログインできます

en: You can not choose the delivery method. Please complete the registration of shipping method than 'delivery setting' before product registration.
ja: 配送方法が選択できません。商品登録を行う前に「配送設定」より配送方法の登録を済ませてください。

en: You can select the Front-end language. The Back-end language follows setting config.php.
ja: フロントエンド（ショップ側）の言語を選択できます。バックエンド（管理パネル）の言語はconfig.php の設定に従います。

en: You can select the subject of the consumption tax. One is only the product price, and the other contains all the commission.
ja: 消費税の対象を、商品代金のみにするか手数料等もすべて含めるかを選択します。

en: You can set additional explanation to insert in a cart page.
ja: カートページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a change password page.
ja: パスワード変更ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a completion page.
ja: 完了ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a confirm page.
ja: 内容確認ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a customer information page.
ja: お客様情報ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a delivery and a payment method page.
ja: 配送・支払方法ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a login page.
ja: ログインページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a member information page.
ja: 会員情報ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a new member page.
ja: 新規入会ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can set additional explanation to insert in a new password page.
ja: 新パスワード取得ページに挿入する追加説明を設定できます。

en: You can take the backup of the Welcart setup data.
ja: Welcartの設定データのバックアップを取ることができます。

en: You have changed your order as following.
ja: 下記の通りご注文内容を変更いたしましたのでご確認をお願いいたします。

en: You have exceeded the maximum available.
ja: 利用できる上限値を超えています。

en: You have exceeded your credit limit.
ja: ご利用限度額を超えています。

en: Your credit card information has been updated.
ja: クレジットカード情報が更新されました。

en: Your environment
ja: ご利用の環境

en: Your information is entrusted to us for the purpose of providing information and respond to your requests, but to be used for any other purpose. More information, please visit our Privacy  Notice.
ja: お預かりしたお客様の情報は本人様へのお問い合わせ内容についてのご返答や情報のご提供の目的であり、他の目的に使用することはございません。詳しくは「プライバシーポリシー」をご覧ください。

en: Your order has already we complete.
ja: ご注文は既に完了いたしております。

en: Your order has not been completed
ja: ご注文が完了しませんでした。

en: Your ordered items have been sent today.
ja: 本日、ご注文の商品を発送いたしました。

en: Your payment has been received.
ja: 上記、正に受領いたしました。

en: Your principal identifying color. PayPal blends your color to white in a gradient fill that borders the cart review area.
ja: 基準となるお客様のテーマカラー。ショッピングカートの確認エリアの境界線に向かって白にグラデーションでフィルします。

en: Your question is sent
ja: 【お問合せを承りました】

en: Your transfer have been made successfully.
ja: ご入金の確認ができましたのでご連絡いたします。

en: ZEUS
ja: ゼウス

en: ZEUS Japanese Settlement
ja: ゼウス決済サービス

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zip
ja: 郵便番号

en: Zip/Postal Code
ja: 郵便番号

en: [ASC]
ja: ▲

en: [DESC]
ja: ▼

en: [Numeric(one or more)]&nbsp;I can limit the length of the password of the member.<br />It will be no upper limit When you register with a space the upper limit of the number of characters.
ja: 【数値】&nbsp;会員のパスワードの長さを制限できます。<br />文字数の上限値は空白で登録すると上限なしとなります。

en: a URL to an image of your logo. The image has a maximum size of 190 pixels wide by 60 pixels high. The available file format is jpg, png, gif. PayPal recommends that you provide an image that is stored on a secure (https) server. If you do not specify an image, the business name displays.
ja: お客様のロゴ画像のURL。画像の最大サイズは、幅 190 ピクセル×高さ 60 ピクセル。利用可能なファイル形式は jpg、png、gif。PayPal は、セキュア (https) サーバーに格納されている画像を使用することをお勧めします。画像を指定しない場合は事業名が表示されます。

en: about 1 week later
ja: 約1週間後

en: about 2 weeks later
ja: 約2週間後

en: about 3 weeks later
ja: 約3週間後

en: after we get new items
ja: 商品入荷後

en: all the items
ja: 全商品

en: amount of order
ja: 受注金額

en: and others
ja: 、他

en: applied material
ja: 対象

en: apply the new rule<br />(Tow hyphens between the Product Code and serial number)
ja: 新しいルールを適用する<br />（商品コードと連番の間にハイフンを2つ置く【例：a001--01】）

en: artist
ja: アーティスト

en: automatic count
ja: 自動集計

en: automatic list
ja: 集計リストを表示

en: available
ja: 可能

en: back to item list
ja: 商品リストに戻る

en: back to the summary
ja: 一覧に戻る

en: bad member
ja: 不良会員

en: best seller
ja: ベストセラー

en: building name
ja: ビル名

en: cannot use this payment method now.
ja: 現在この支払方法はご利用できません。

en: card number
ja: カード番号

en: cases
ja: 件

en: category ID
ja: カテゴリーID

en: category name
ja: カテゴリー名

en: category slug
ja: カテゴリー（スラッグ）

en: change decision
ja: 設定を更新

en: characters or less
ja: 文字以下

en: chose one from delivery method.
ja: 配送方法を選択してください。

en: chose one from payment options.
ja: 支払方法を選択してください。

en: city
ja: 市区郡町村

en: close
ja: 閉じる

en: compound category sort item
ja: 複合カテゴリーソート項目

en: compound category sort order
ja: 複合カテゴリーソート順

en: consumption tax
ja: 消費税

en: contact
ja: お問合せ

en: contents
ja: 内容

en: continue shopping
ja: 買い物を続ける

en: copy rights
ja: コピーライト

en: current point
ja: 保有PT

en: date
ja: 日付

en: date and time of termination
ja: 終了日時

en: date of receiving the order
ja: 受注日

en: day
ja: 日

en: default limitation number of purchase
ja: 購入制限数初期値

en: delete it
ja: 退会する

en: delivery time
ja: 配送時間帯

en: diary
ja: ダイアリー

en: disable
ja: 無効にする

en: display of icon
ja: アイコンの表示

en: display status
ja: 表示状態

en: dollars
ja: 円

en: drop fractions
ja: 切捨て

en: e-mail
ja: Eメール

en: e-mail address is not correct
ja: メールアドレスが不正です。

en: e-mail adress
ja: メールアドレス

en: e-mail which will be sent on temporaly basis
ja: 臨時で送信するメール。

en: edit
ja: 編集

en: enable
ja: 有効にする

en: enter house numbers
ja: 番地を入力してください。

en: enter in between 1 to num
ja: 1からnumの範囲で入力してください。

en: enter phone numbers
ja: 電話番号を入力してください。

en: enter the city name
ja: 市区郡町村を入力してください。

en: enter the correct amount
ja: 数量を正しく入力してください。

en: enter the prefecture
ja: 都道府県を選択してください。

en: estimate mail
ja: 見積りメール

en: estimate number
ja: お見積番号

en: estimate order
ja: 見積り受注

en: estimated shipping date
ja: 発送日目安

en: excerpt
ja: 抜粋

en: explanation
ja: 説明

en: failure in addition
ja: 追加できませんでした。

en: failure in delete
ja: 削除できませんでした。

en: failure in update
ja: 更新できませんでした。

en: field name
ja: フィールド名

en: first day
ja: 最初

en: footer
ja: フッタ

en: furigana
ja: フリガナ

en: good member
ja: 優良会員

en: granted points
ja: 付与ポイント

en: guest
ja: ゲスト

en: handwriting list
ja: 手書きリストを表示

en: header
ja: ヘッダ

[ctx: honorific]
en: %s
ja: %s 様

en: hour
ja: 時

en: https://*Blog address*<br />You can use common use SSL.
ja: Wordpressの一般設定の「Blog address (URL)」をhttps://から始まるようにして設定します。共用ドメインも利用できます。

en: https://*WordPress address*<br />You can use common use SSL.
ja: Wordpressの一般設定の「WordPress address (URL)」をhttps://から始まるようにして設定します。共用ドメインも利用できます。

en: immediately
ja: 即日

en: in more than%s%s%s%s%s %s%s%s,
ja: %s%s%s%s%s %s%s%s個以上で

en: information for registration of items
ja: 商品登録情報

en: initial value at registration of items. Do not chose this if it does not apply to you.
ja: 商品登録時の初期値。必要ない場合は選択しない

en: initial value at registration of items. Leave it blank if it is not necessary.
ja: 商品登録時の初期値。必要ない場合は空白

en: initial value of date of sending out.
ja: 発送日の初期値

en: item code
ja: 商品コード

en: item name
ja: 商品名

en: items recommended
ja: お勧め商品

en: items without stock
ja: 在庫数０の商品

en: key name
ja: フィールドキー

en: key words
ja: キーワード

en: keyword search
ja: キーワード検索

en: limit by%s%s%s
ja: %s%s%s個まで

en: list
ja: 一覧

en: make a copy
ja: 複写して新規

en: maximum amount
ja: 個まで

en: member number
ja: 会員番号

en: membership number
ja: 会員No

en: membership points
ja: 会員ポイント

en: membership syetem
ja: 会員システム

en: memorize login information
ja: ログイン情報を記憶

en: method of Calculation of the tax
ja: 税計算方法

en: min
ja: 分

en: month
ja: 月

en: name
ja: 氏名

en: new order
ja: 新規受付

en: next article
ja: 次の記事

en: next page &raquo;
ja: 次のページ &raquo;

en: no items are selected
ja: 商品が選択されていません。

en: normal price
ja: 通常価

en: normal sale
ja: 通常セール

en: not apply the new rule<br />(Truncation Product Code)
ja: 新しいルールを適用しない<br />（商品コード前方一致）

en: not available
ja: 不可

en: not to grant
ja: 付与しない

en: not to use
ja: 利用しない

en: notmal member
ja: 通常会員

en: now loading
ja: 読み込み中

en: num
ja: 数

en: number & amount of order
ja: 受注数・金額

en: number of indication
ja: 表示数

en: number of item
ja: 商品数

en: number of order
ja: 受注数

en: numbers
ja: 番地

en: numeric
ja: 数値

en: option name
ja: オプション名

en: option value
ja: オプション値

en: options are updated
ja: オプションを更新しました

en: options for items
ja: 商品オプション

en: or more characters
ja: 文字以上

en: order date
ja: 注文日時

en: order date is updated
ja: 受注データを更新しました。

en: order details
ja: 受注明細

en: order number
ja: 注文番号

en: page title
ja: ページタイトル

en: parent category(slug)
ja: 親カテゴリー（スラッグ）

en: password
ja: パスワード

en: payment confirmed
ja: 入金済み

en: payment division
ja: お支払い区分

en: payment method
ja: 支払方法

en: points
ja: ポイント

en: postal code is not correct
ja: 郵便番号が不正です。

en: previous item
ja: 前の商品

en: print out Delivery Statement
ja: 納品書印刷

en: print out the estimate
ja: 見積書印刷

en: raise to a unit
ja: 切上げ

en: rate
ja: 率

en: rate is abnormal.
ja: 率が異常です

en: rel attribute
ja: rel属性

en: reserve the period of campaign.
ja: キャンペーンの開催期間を予約します。

en: round up numbers of five and above and round down anything under
ja: 四捨五入

en: same as
ja: 一括設定

en: same as customer information
ja: お客様情報と同じ

en: search fields
ja: 検索項目

en: sec
ja: 秒

en: security code
ja: セキュリティコード

en: see the details
ja: 詳細を見る

en: selected amount
ja: セレクト値

en: selling price
ja: 販売価格

en: send
ja: 送信

en: sending completed
ja: 送信完了しました

en: settlement module path
ja: 決済モジュールパス

en: shipping address
ja: 発送先

en: shipping option
ja: 配送方法

en: shpping date
ja: 発送日

en: size
ja: サイズ

en: start
ja: 開始

en: starting time
ja: 開始日時

en: stock
ja: 在庫数

en: stock status
ja: 在庫状態

en: subject
ja: 件名

en: tag
ja: タグ

en: temporaly out of stock
ja: 取り寄せ中

en: temporaly out of stock now
ja: 只今在庫切れです。

en: the initial rate of the shop
ja: ショップの初期設定

en: the order date is deleted
ja: 受注データを削除しました。

en: times
ja: 倍

en: to
ja: から

en: to grant
ja: 付与する

en: to member list
ja: 会員リストへ戻る

en: to next page
ja: 次のページへ

en: to order list
ja: 受注リストへ戻る

en: to prev page
ja: 前のページへ

en: to the cart
ja: カートへ

en: to use
ja: 利用する

en: to vist membership information page
ja: 会員情報ページはこちら

en: today
ja: 今日

en: top page
ja: トップページ

en: total items
ja: 商品合計

en: transfer statement
ja: 入金状況

en: transmit a message
ja: 送信する

en: tuhanbuild 4F
ja: 通販ビル4F

en: umerical value is abnormality.
ja: 数の値が異常です

en: unit
ja: 単位

en: unpaid
ja: 未入金

en: update
ja: 更新

en: update it
ja: 更新する

en: updates it to latest information
ja: 最新の情報に更新

en: use of points
ja: ご利用ポイント

en: year
ja: 年

en: zip code
ja: 〒

en: ～in not yet registered
ja: ～はまだ登録されていません。
