eStore - en to ja translation catalogue (202 entries)

en:  % Comments
ja: %件のコメント

en: 0 Comment
ja: 0件のコメント

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: 1 Footer Widget Area
ja: 1 フッターウィジェットエリア

en: 2 Footer Widget Area
ja: 2 フッターウィジェットエリア

en: 3 Footer Widget Area
ja: 3 フッターウィジェットエリア

en: 4 Footer Widget Area
ja: 4 フッターウィジェットエリア

en: Activate the header top bar
ja: ヘッダー上部バーを有効化

en: Add to Cart
ja: カートに追加

en: Add to Wishlist
ja: お気に入りに追加

en: Add your Advertisement Images Here. Any size supported.
ja: ここに広告画像を掲載しましょう。どんなサイズにも対応しています。

en: Add your Advertisement here
ja: ここに広告を追加

en: Add your Category Image here.
ja: ここにカテゴリー画像を追加してください。

en: Add your clients/brand logo images here
ja: ここにクライアント/ブランドのロゴ画像を追加

en: Add your clients/brands logo Here
ja: ここにクライアント/ブランドのロゴを追加

en: Additional Options
ja: 追加オプション

en: Advertisement Image
ja: 広告画像

en: Advertisement Image Link
ja: 広告画像リンク

en: Archive Page Layout
ja: アーカイブページレイアウト

en: Archive by Category "%s"
ja: 「%s」カテゴリーのアーカイブ

en: Archive for "%s"
ja: 「%s」のアーカイブ

en: Articles Posted by %s
ja: %s の投稿

en: Billing &amp; Shipping
ja: 請求 &amp; 配送

en: Billing Details
ja: 請求先詳細

en: Blog Image
ja: ブログ画像

en: Cart Totals
ja: カートの合計

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category Color Settings
ja: カテゴリー色設定

en: Category Image
ja: カテゴリー画像

en: Category:
ja: カテゴリー:

en: Certain Category
ja: 特定のカテゴリー

en: Change Header Settings here
ja: ここでヘッダー設定を変更してください

en: Change WooCommerce settings related to theme.
ja: テーマ関連の WooCommerce 設定を変更します。

en: Choose the number of widget area you want in footer
ja: フッターに含めたいウィジェットエリアの数を選択してください

en: Choose the required option
ja: 必須オプションを選択してください

en: Choose where to align your image.
ja: 画像を配置する位置を選択してください。

en: Click here to login
ja: ログインはこちらから

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Comments are closed.
ja: ただいまコメントは受け付けていません。

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
ja: 下記の情報を入力してアカウントを作成して下さい。再来店の際は、ページ上部でログインして下さい。

en: Create an account?
ja: アカウントを作成しますか？

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Default Layout
ja: デフォルトのレイアウト

en: Default Page Layout
ja: デフォルトページレイアウト

en: Default Single Post Layout
ja: 個別投稿デフォルトレイアウト

en: Description:
ja: 説明:

en: Design Options
ja: デザイン設定

en: Design Related Settings
ja: デザイン関連の設定

en: Disable
ja: 無効にする

en: Display WooCommerce Product Categories in vertical layout with featured image.
ja: WooCommerce 商品のカテゴリーを縦レイアウトでアイキャッチ画像と共に表示する。

en: Display WooCommerce Product Categories with featured image in horizontal layout.
ja: WooCommerce 商品のカテゴリーを横レイアウトでアイキャッチ画像と共に表示する。

en: Display WooCommerce Product from category.
ja: カテゴリーから WooCommerce の商品を表示する。

en: Display latest posts or posts of specific category
ja: 最新の投稿または特定のカテゴリーの記事を表示

en: Display latest posts or posts of specific category, which will be used as the carousel.
ja: 最新の投稿または特定のカテゴリーの投稿を表示する (カルーセルとして使われます) 。

en: Display latest posts or posts of specific category, which will be used as the slider.
ja: 最新の投稿または特定のカテゴリーの投稿を表示する (スライダーとして使われます) 。

en: Display some pages in vertical layout with featured image.
ja: いくつかの固定ページを縦レイアウトでアイキャッチ画像と共に表示する。

en: Display some pages with featured image in horizontal layout.
ja: いくつかの固定ページを横レイアウトでアイキャッチ画像と共に表示する。

en: Documentation
ja: 文書

en: Enable Currency Symbol
ja: 通貨記号を有効化

en: Enable Language Selection (WPML)
ja: 言語選択 (WPML) を有効化

en: Enable My Account Button
ja: マイ・アカウントボタンを有効化

en: Featured Products
ja: 注目商品

en: Footer Sidebar 1
ja: フッターサイドバー 1

en: Footer Sidebar 2
ja: フッターサイドバー 2

en: Footer Sidebar 3
ja: フッターサイドバー 3

en: Footer Sidebar 4
ja: フッターサイドバー 4

en: Footer Widgets
ja: フッターウィジェット

en: Front Page Sidebar
ja: フロントページサイドバー

en: Front Page: Area beside Slider
ja: フロントページ: スライダー横のエリア

en: Front Page: Slider Area
ja: フロントページ: スライダーエリア

en: Header Integrations
ja: ヘッダー連携

en: Header Logo
ja: ヘッダーロゴ

en: Header Logo Only
ja: ヘッダーロゴのみ

en: Header Options
ja: ヘッダーオプション

en: Header Right Sidebar
ja: ヘッダー右のサイドバー

en: Header Text
ja: ヘッダーテキスト

en: Header Text Only
ja: ヘッダーテキストのみ

en: Header Top Bar
ja: ヘッダー上部バー

en: Header Top Bar Menu
ja: ヘッダー上部バーのメニュー

en: Hide all post meta data under post title.
ja: 投稿タイトルの下のメタデータをすべて非表示にする。

en: Hide author under post title.
ja: 投稿タイトルの下の投稿者名を非表示にする。

en: Hide category under post title.
ja: 投稿タイトルの下のカテゴリーを非表示にする。

en: Hide comment count under post title.
ja: 投稿タイトルの下のコメントを非表示にする。

en: Hide date under post title.
ja: 投稿タイトルの下の日付を非表示にする。

en: Hide tags under post title.
ja: 投稿タイトルの下のタグを非表示にする。

en: Home
ja: トップページ

en: Hot products
ja: 人気の商品

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer, please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
ja: 以前に購入されたことがある場合は以下のボックスに詳細を入力してください。新規のお客様は、請求先および配送先セクションへお進みください。

en: Image Link
ja: 画像リンク

en: Important Links
ja: 重要なリンク

en: It looks like nothing was found at this location. Try the search below.
ja: ここには何も見つかりませんでした。以下から検索してみてください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのものが見つからないようです。検索すると良いかもしれません。

en: Latest Products
ja: 最新の商品

en: Left Align
ja: 左寄せ

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Login / Register
ja: ログイン / 新規登録

en: Login/ Register
ja: ログイン / 新規登録

en: Login/Register
ja: ログイン / 新規登録

en: Logo Image
ja: ロゴ画像

en: Logo Link
ja: ロゴリンク

en: My Account
ja: アカウント

en: Newer Comments
ja: より新しいコメント

en: No Sidebar Content Centered
ja: サイドバーなし、中央寄せコンテンツ

en: No Sidebar Full Width
ja: サイドバーなし、全幅

en: Note: This will only work in single posts.
ja: 注: 個別投稿ページのみで動作します。

en: Nothing Found
ja: 何も見つかりませんでした

en: Number of Posts:
ja: 投稿数:

en: Number of Products:
ja: 商品数:

en: Number of posts to display:
ja: 表示する投稿数:

en: Number of products to display:
ja: 表示する商品数:

en: Older Comments
ja: 過去のコメント

en: On Sale Products
ja: セール商品

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: お探しのページが見つかりません。

en: Page
ja: 固定ページ

en: Pages
ja: ページ一覧

en: Pages:
ja: ページ：

en: Paste the Font Awesome icon font
ja: Font Awesome アイコンフォントをペースト

en: Payment Partners Logo
ja: 決済パートナーロゴ

en: Post Meta Settings
ja: 投稿メタ設定

en: Posts Tagged "%s"
ja: 「%s」タグの付いた投稿

en: Price:
ja: 価格:

en: Price:
ja: 価格:

en: Primary Color Option
ja: メイン色設定

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Product Page Layout
ja: 商品ページレイアウト

en: Product Source:
ja: 商品ソース:

en: Rate this theme
ja: このテーマを評価

en: Rated %s out of 5
ja: 5段階で %s の評価

en: Read More
ja: もっと見る

en: Read more
ja: もっと読む

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Related Products
ja: 関連商品

en: Returning customer?
ja: 登録済みの方はこちら

en: Right Align
ja: 右寄せ

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Sale!
ja: SALE!

en: Search Results for "%s" query
ja: 「%s」の検索結果

en: Secondary Menu
ja: 第2メニュー

en: Select Layout
ja: レイアウトを選択

en: Select a page to display Title, Excerpt and Featured image.
ja: タイトル、抜粋、アイキャッチ画像を表示するページを選択

en: Select category
ja: カテゴリーを選択

en: Select default layout for pages. This layout will be reflected in all pages unless unique layout is set for specific page
ja: 固定ページのデフォルトレイアウトを選択。このレイアウトは特定の固定ページに固有のレイアウトが設定されていない限り、すべての固定ページに反映されます。

en: Select default layout for single posts. This layout will be reflected in all single posts unless unique layout is set for specific post
ja: 個別投稿のデフォルトレイアウトを選択。このレイアウトは特定の投稿に固有のレイアウトが設定されていない限り、すべての個別投稿に反映されます。

en: Select default layout. This layout will be reflected in whole site archives, categories, search page etc. The layout for a single post and page can be controlled from below options
ja: デフォルトレイアウトを選択。このレイアウトはサイト全体のアーカイブ、カテゴリー、検索ページなどに反映されます。個別投稿と固定ページのレイアウトは下の設定でコントロールできます。

en: Shipping
ja: 送料

en: Shop Sidebar
ja: ショップサイドバー

en: Show Featured Category Posts in Grid Layout.
ja: グリッドレイアウトで注目のカテゴリーの投稿を表示する。

en: Show Latest Products
ja: 最新の商品を表示

en: Show Products from a category
ja: カテゴリー内の商品を表示

en: Show WooCommerce Featured Products Carousel.
ja: WooCommerce おすすめ商品をカルーセルで表示する。

en: Show WooCommerce Featured Products Grid.
ja: WooCommerce おすすめ商品グリッドを表示します。

en: Show both header logo and text
ja: ヘッダーロゴとテキストを両方表示

en: Show latest Posts
ja: 最新の投稿を表示

en: Show posts from a category
ja: カテゴリー内の投稿を表示

en: Show widgets at Footer section
ja: サイトのフッターセクションにウィジェットを表示

en: Show your about page. Suitable for Click to Action.
ja: 「サイトについて」ページを表示する。クリック・トゥ・アクションに適しています。

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: Some additional settings.
ja: 追加設定。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

en: Subtotal
ja: 小計

en: Support
ja: 支援

en: TG: About Widget
ja: TG:「サイトについて」ウィジェット

en: TG: Advertisement
ja: TG: 広告

en: TG: Category Carousel
ja: TG: カテゴリー カルーセル

en: TG: Category Grid
ja: TG: カテゴリーグリッド

en: TG: Category Slider
ja: TG: カテゴリースライダー

en: TG: Featured Posts
ja: TG: おすすめの投稿

en: TG: Horizontal Promo
ja: TG: 縦方向プロモ

en: TG: Horizontal Promo WC Category
ja: TG: 横型プロモ WC カテゴリー

en: TG: Logo
ja: TG: ロゴ

en: TG: Product Grid
ja: TG: 商品グリッド

en: TG: Product Slider
ja: TG: 商品スライダー

en: TG: Products Carousel
ja: TG: カテゴリーカルーセル

en: TG: Vertical Promo
ja: TG: 縦方向プロモ

en: TG: Vertical Promo WC Category
ja: TG: 縦型プロモ WC カテゴリー

en: Tagged on:
ja: タグ:

en: Theme Info
ja: テーマ情報

en: This layout will be reflected in archives, categories, search page etc. of WooCommerce.
ja: このレイアウトは WooCommerce のアーカイブ、カテゴリー、検索ページなどに反映されます。

en: This layout will be reflected in product page of WooCommerce.
ja: このレイアウトは WooCommerce の商品ページに反映されます。

en: This will reflect in links, buttons and many others. Choose a color to match your site
ja: これはリンク、ボタン、その他多くの要素に反映されます。サイトに合う色を選んでください。

en: Title:
ja: タイトル：

en: Total
ja: トータル

en: Upload Image
ja: 画像のアップロード

en: Upload logo
ja: Upload Logo

en: View Demo
ja: デモを見る

en: View all
ja: 全て見る

en: Widget area for WooCommerce Pages.
ja: WooCommerce ページ用ウィジェットエリア。

en: WooCommerce Category Collection
ja: WooCommerce カテゴリー集

en: WooCommerce Settings
ja: WooCommerce 設定

en: Write your Custom CSS here
ja: カスタムCSSはここに書く

en: You may be interested in&hellip;
ja: 興味がある可能性アリ&hellip;

en: You must be logged in to checkout.
ja: 支払いをする為にはログインして下さい

en: Your order
ja: ご注文詳細

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; への%1$s件のフィードバック

en: eStore Home
ja: eStore ホーム

en: eStore Important Links
ja: eStore 重要なリンク

en: eStore is a clean, beautiful and fully customizable responsive WooCommerce WordPress theme. This theme packs many premium features and several custom widgets which helps making your online store professional and well organized. Theme is fully compatible with WooCommerce and YITH WooCommerce Wishlist plugins. As an online store owner, attracting customers and selling products will be lot easier with this theme. Check the demo here: http://demo.themegrill.com/estore and get free support here: http://themegrill.com/support-forum/forum/estore-free/
ja: eStore はクリーンで美しく、完全にカスタマイズ可能なレスポンシブ WooCommerce WordPress テーマです。このテーマには数多くのプレミアム機能やカスタムウィジェットが含まれており、オンラインストアをプロらしく整理されたものにするために役に立つでしょう。テーマは WooCommerce と YITH WooCommerce Wishlist プラグインに完全対応しています。オンラインストアのオーナーとして、お客様を惹きつけ商品を販売するのがもっと簡単になるでしょう。こちらでデモをご覧ください: http://demo.themegrill.com/estore and get free support here: http://themegrill.com/support-forum/forum/estore-free/

en: error
ja: エラー

en: estimated for %s
ja: %s設定

en: out of %s5%s
ja: %s5%s段階

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

[ctx: submit button]
en: Search
ja: 検索
